Vitamino D badas – ne tik pavasarį

Vitamino D badas – ne tik pavasarį

 

Senkant saulės vitamino atsargoms sumažėja atsparumas infekcijoms, trūksta jėgų, skauda raumenis ar sąnarius, užklumpa depresija ir kt. Aplenkite negalavimus – dabar dar galite suspėti daug pigiau išsitirti vitamino D (25 OH) kiekį paėmus kraujo „Medicina practica“ laboratorijoje.

 

Pritrūkus gyvybiškai svarbaus vitamino D kurį laiką organizmas jį pasiima iš riebalų ir kaulų. Todėl greičiau genda dantys, susergama osteoporoze, gali sutrikti imuninė sistema, progresuoti psichikos, onkologinės, autoimuninės ligos ir kt. Saulės vitamino badas būna ir viena iš pavasarinio nuovargio priežasčių.

 

Atrodytų, kad vitamino D stokos problema turėtų nebevarginti sugrįžtant saulėtiems orams. Tačiau realybė – visai kita. Štai nustatyta, kad net vasarą apie 30 proc. Estijos žmonių susiduria su saulės vitamino stygiumi. Net saulėtų Europos kraštų – Ispanijos, Graikijos ar Italijos – gyventojams aktualus vitamino D deficitas, nes savo įtaką daro šiuolaikinis gyvenimo būdas.

 

Akivaizdu, kad daugelis žmonių dabar per mažai mato saulės, kuriai veikiant odoje gaminasi net 80–90 proc. organizmui reikalingo vitamino. Daug dirbama biuruose, važinėjama automobiliais, o grįžus į namus dažnai laikas leidžiamas prie ekranų. Savo vaidmenį atlieka intensyvus stiprių kremų nuo saulės vartojimas, tiesioginių spindulių vengimas.

 

Labai svarbu laiku pastebėti vitamino D stygiaus pradžią. Tai leidžia padaryti kraujo tyrimas, kurio metu ištiriama D 25(OH) koncentracija. Tuomet galime žinoti, kokias vitamino D atsargas sukaupėme, ar neperdozavome papildų.

 

Svarbu

Norint, kad tyrimas būtų kuo tikslesnis, bent 12 val.  prieš tyrimą nevalgykite.