Skip to main content

Jei organizmui pristinga šių gyvybiškai svarbių medžiagų, lauk bėdos – gali išsivystyti mažakraujystė, sustreikuoti skydliaukė ar širdis, silpti imunitetas ir kt. Efektyviai kontroliuoti vitaminų ir mikroelementų kiekį padeda speciali kraujo ištyrimo programa, atliekama „Medicina Practica“ laboratorijų tinkle. Ji labai svarbi ir vartojantiesiems maisto papildus.

Vitaminų ir mikroelementų stokos rizikos grupėje – žmonės, kurių mityba nesubalansuota, o taip pat ir asmenys, turintys žalingų įpročių, nepalaikantys reguliaraus fizinio krūvio ir nevartojantys papildų. „Medicina Practica“ laboratorijų tinklo laboratorinės medicinos gydytojas dr. Valdas Banys papasakojo, kaip saugoti sveikatą gali padėti speciali kraujo ištyrimo programa.

  • Vitaminai ir mikroelementai būtini gerai mūsų organizmo veiklai. Kada reikėtų juos išsitirti?

– Ši kraujo ištyrimo programa leidžia nustatyti bemaž svarbiausius vitaminų ir mikroelementų rodiklius, kurie gali atskleisti sutrikusios savijautos priežastis. Jeigu laikomasi suderintos ir subalansuotos mitybos režimo, kasdien palaikomas optimalus fizinis krūvis, nėra žalingų įpročių, paprastai jų kiekiai (matyt, išskyrus vitaminą D) būna normalūs. Tačiau sergant ar pablogėjus savijautai tikėtina, kad mineralų ir/arba vitaminų apykaita sutrinka. Tuomet tokie tyrimai labai reikalingi. Jeigu išsivysto sunki mineralų ir/arba vitaminų stoka, skiriamas gydymas, kurį būtina stebėti. Tai padaryti taip pat padeda ši ištyrimo programa.

Be to, gyvename vitaminų ir mikroelementų papildų bumo laikais. Prieš pradedant juos vartoti patariama išsitirti, ko ir kiek organizmui stinga. Ištyrimo programa taip pat padeda kontroliuoti šių medžiagų vartojimą, nes perdozavus gali būti sveikatos problemų. Pavyzdžiui, per didelis vitamino D kiekis didina riziką pažeisti širdį, kraujagysles, inkstus ir kt. Perdozavus vitamino B12 gali kilti širdies, odos, virškinamojo trakto problemų, sumažėti kalio kiekis.

  • Kam išsitirti aktualiausia?
  • Mikroelementų ir vitaminų tyrimai svarbūs visų amžiaus grupių asmenims. Ypač turėtų būti atidūs ir dažniau išsitirti aktyviai sportuojantys ar fizinį darbą dirbantys žmonės, nes organizmo poreikis šioms medžiagoms tada yra žymiai didesnis. Dėl mitybos ypatumų tyrimai itin svarbūs vegetarams ir veganams, o taip pat nekokybiškai besimaitinatiems, turintiems žalingų įpročių žmonėms.
  • Kokių vitaminų ir mikroelementų dažniausiai trūksta? Tuomet laukia sunkios pasekmės?
  • Išsivysčiusiose šalyse galima išskirti dažniausių stokų septintuką: geležies, jodo, vitamino D, vitamino B12, kalcio, vitamino A ir magnio. Geležies ir/arba vitamino B12 stokos pasekmė – mažakraujystė (anemija), jodo – problemos su skydliauke, vitamino D ir kalcio – sumažėjęs kaulų tankis ir padidėjusi kaulų lūžių rizika, vitamino A – problemos su regėjimu ir sumažėjęs atsparumas infekciniams susirgimams, o magnio – širdies ir neurologinės problemos.
  • Kaip žiema paveikia šių gyvybiškai svarbių medžiagų įsisavinimą ir kiekį? Ar tai kritiškiausias sezonas?
  • Šiuo laikotarpiu gauname mažiau saulės spindulių, tad vitamino D oda pagamina gerokai mažiau. Be to, mažiau vartojama daržovių ir vaisių, kuriose yra reikalingų antioksidantų ir vitaminų. Žiemą esame apsupti virusų ir kitų infekcijų sukėlėjų, o imuninė sistema dėl mikroelementų ir vitaminų pusiausvyros sutrikimo gali būti nepajėgi su jais kovoti. Imuniteto stiprinimui tokiu atveju patariama savo mitybą papildyti visų grupių vitaminais (ypač C, D) ir kai kuriais mikroelementais. Pasak Lietuvos šeimos gydytojų kolegijos, mūsų gyventojams būtina papildomai vartoti vitamino D preparatus rudens-žiemos-pavasario sezonu (nuo pat rugsėjo iki gegužės).
  • Kaip geriausia atitaisyti sutrikusį vitaminų ir mikroelementų balansą?
  • Nežymiai sutrikusią vitaminų ir/arba mikroelementų pusiausvyrą galima atstatyti savo mitybą jais papildant. Kaip minėta, svarbu neviršyti maksimalių toleruojamų kiekių. Tokiu atveju būtina skaityti, kokios yra papildų sudėtinės dalys ir kokią paros rekomenduojamą dalį jos sudaro. Jeigu vitaminų ir/arba mikroelementų daug stokojama, pasireiškia įvairūs stygiaus simptomai, patiems gydytis negalima, būtina kreiptis į gydytojus, kurie ir paskirs tinkamą gydymą.