Skip to main content

Lėtinis emocinis stresas gali skatinti kraujagyslių uždegimą, kuris yra vienas pagrindinių aterosklerozės kaltininkų. Tokią labai svarbią prielaidą leidžia daryti JAV mokslininkų atliktas tyrimas.    

Stresą, arterijų uždegimą ir širdies smūgį ar insultą susiejantį mechanizmą nustatė Masačusetso bendrosios ligoninės ir Harvardo medicinos mokyklos specialistai. Jie pirmą kartą tyrinėjo smegenų „baimės centru“ vadinamo migdolinio kūno veiklos ir kraujotakos ligų ryšį.

Migdolinis kūnas atsakingas už išorinės grėsmės nustatymą ir reakciją į ją. JAV mokslininkai nustatė, kad padidėjęs šios smegenų dalies aktyvumas paskatina kraujagyslių uždegimą, kuris yra vienas pagrindinių aterosklerozės kaltininkų. Tyrimo metu taip pat paaiškėjo, kad migdolinio kūno aktyvumas yra susijęs ir su kaulų čiulpų aktyvumu.

Todėl galima daryti išvadą, kad išgyvenantieji lėtinį stresą gerokai padidina riziką ilgainiui patirti infarktą, insultą ar kitas arterijas žalojančios aterosklerozės komplikacijas.

Kelerius metus trukusiame tyrime dalyvavo beveik 300 žmonių, kurių amžiaus vidurkis – apie 50 metų. Nei vienas dalyvis iš pradžių nesirgo širdies liga ar aktyviu vėžiu. Jiems buvo atliekami pozitronų emisijos tomografijos/kompiuterinės tomografijos, C-reaktyvinio baltymo ir kiti tyrimai. Tokiu būdu buvo kontroliuojama migdolinio kūno, kaulų čiulpų aktyvumas ir kraujagyslių uždegimas. Stebėjimo metu 22 žmonės patyrė vieną ar daugiau rimtų kraujotakos sutrikimų ir ligų.

Specialistų manymu, psichosocialinis stresas turėtų būti reguliariai tikrinamas ir veiksmingai valdomas. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti prieš trejus metus prestižiniame medicinos žurnale „The Lancet“.

JAV mokslininkų studija leidžia daryti svarią prielaidą, kad lėtinis stresas – dar vienas svarbus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Pastangos jį sušvelninti galėtų padėti sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Štai nustatyta, kad migdolinio kūno aktyvumą sumažina meditacija. Tyrimas, kuriame dalyvavo per 200 žmonių, parodė, kad po 12 savaičių streso mažinimo kurso jo dalyviams širdies ir kraujagyslių ligų sumažėjo maždaug 50 proc.

Galima kontroliuoti ir kraujagyslių uždegimą. Čia efektyviai padeda didelio jautrumo C-reaktyvinio baltymo (hs-CRB) tyrimai. Anksti pastebėjus pavojų galima daug lengviau apsaugoti širdį.