„Kas pajudins šuniui uodegą, jei ne jis pats sau?“ Šią lietuvių liaudies patarlę turėtumėm atsiminti ne tik tuomet, kai giriamės, bet ir kai reikia rūpintis savimi. Ypač tai svarbu turėtų būti mums, vyrams. Lietuviai vyrai kol kas tikrai negali pasigirti gera savo sveikata, nes statistika kiekvienais metais tik blogėja, o mes ir toliau nieko nedarome ir nekreipiame jokio dėmesio į atsirandnčius nežymius negalavimus.

Kada vyras privalo rūpintis savo sveikata? Pirmiausia pradėti tai daryti reikia ne tada, kai jau liga paguldo ant patalo, bet daug anksčiau, kai dar nejaučiame jokių ligos simptomų. Dauguma dabar nusijuoktų: „Visos ligos prasideda, kai tu nieko nejauti. Nejaugi dabar visų ligų bijosi?“ Tikrai neverta bijoti visų, užtenka tik žinoti, kokios ligos tam tikrame amžiuje yra pačios dažniausios ir nepamiršti laiku profilaktiškai dėl jų išsitirti.

Dažniausiai prostatos ligomis serga vyrai, susitvarkę darbus ir gyvenimą, kai sueina 40-tieji. Tai susiję su amžiniais prostatos pokyčiais. Priešinė liauka (prostata) pradeda didėti visiems vyrams, sulaukusiems 40 metų amžiaus. Viena dažniausių ir daugiausia nerimo kelianti liga yra prostatos vėžys. Svarbiausia, kad ji nėra tokia baisi ir pavojinga ankstyvose stadijose, kai ją galima išgydyti vaistais. Tai ir yra svarbiausia priežastis, kodėl vyrai nuo 40 metų turi daugiau dėmesio skirti prostatos vėžio profilaktikai: kuo anksčiau liga nustatoma, tuo lengvesnis, paprastesnis ir pigesnis yra jos gydymas.

Norint laiku pastebėti ligą, reikia žinoti kaip, ji prasideda. Prostatos vėžio požymiai būna susiję su sutrikimu šlapinantis, o vėliau sutrinka ir lytinė funkcija. Tad, jei vargina dažnas šlapinimasis arba šlapimo susilaikymas, šlapinimasis naktį, o šlapimo srovė tokia silpna, kad netgi tenka „saugoti batų galus“, jei jaučiate skausmą tarvietėje ar šlapinimosi metu, galiausiai, jei jau sutriko lytinis gyvenimas, būtina kreiptis į gydytoją ir tirtis dėl prostatos ligų.

Save gerbiantis ir besirūpinantis savo sveikata vyras visada apsidraus ir atliks profilaktinius prostatos vėžio tyrimus. Juolab kad tai paprastas ir lengvas procesas, tereikia atlikti profilaktinį PSA ištyrimą. PSA – tai prostatos specifinis antigenas, kuris atsiranda susirgus prostatos ligomis, o ypač dideli jo kiekiai būna sergant prostatos vėžiu. Aktualiausia, kad PSA kiekiai padidėja ir ankstyviausiose prostatos vėžio stadijose, kai kitais tyrimais dar galima ir nepastebėti vėžio.

Taigi visi vyrai, sulaukę 40 metų privalo vieną kartą per metus atlikti profilaktinį PSA tyrimą, o sulaukus 50 metų rekomenduojama du kartus per metus atlikti profilaktinį PSA patikrinimą. Jeigu jau jaučiami išvardinti prostatos ligų požymiai, net neverta laukti tam tikro amžiaus, vertėtų tą pačią dieną išsitirti PSA kiekius.

Profilaktiškai išsityrę PSA galėsime sau pasakyti: „Sveika prostata – sveikas ir vyras.“

Rokas Vilimas