Skip to main content

Mitas: „Nenormalus laboratorinio tyrimo atsakymas parodo ligą“

Tiesa: Jeigu jūs jaučiatės puikiai, laboratorinio tyrimo atsakymas „už normos ribų“ nebūtinai parodo rimtą ligą. Tai tik signalas Jūsų gydytojui nustatyti aiškią tokio atsakymo priežastį. Juk gali būti, kad Jūsų laboratorinio tyrimo rezultatas papuola į tuos 5% sveikų žmonių, kurių laboratoriniai tyrimai nepatenka į normos ribas arba rezultatui įtakos turėjo tam tikri faktoriai. Pavyzdžiui, dideli gliukozės ir riebalų kiekiai kraujyje gali būti, nes prieš tyrimą Jūs pavalgėte, o padidėję kepenų fermentai, nes išvakarėse prieš tyrimą vartojote alkoholį. Kiekvienu atveju vertinti tyrimų rezultatus gali tik Jūsų gydytojas.

Mitas: „Jei mano laboratorinių tyrimų rezultatai normalūs, esu sveikas ir galiu dėl nieko nesijaudinti“

Tiesa: Jei visų, Jums atliktų, laboratorinių tyrimų rezultatai normos ribose, tai tikrai labai geras ženklas, tačiau tik laboratoriniai tyrimai negali garantuoti Jums ilgo gyvenimo be ligų. Daugybės laboratorinių tyrimų rezultatai gali būti vienodi tiek sergantiems, tiek sveikiems žmonėms. Tik tam tikri, specifiniai tyrimai gali parodyti tam tikrą ligą. Šiuos tyrimus paprastai skiria gydytojas.

Mitas: „Laboratoriniai tyrimai yra labai brangūs”

Nors dažnai diskutuojama apie laboratorinio tyrimo kainą ir savikainą, retai pagalvojama, kad daug brangiau gali kainuoti neatliktas tyrimas. Prie pačių brangiausių medicinos klaidų priskiriama neatlikti ŽIV, hepatito žymenų, troponino, skydliaukės hormonų, glikozilinto hemoglobino tyrimai. (Gambino R., 1989). Todėl suprantama, kad pastaruoju metu medicinos ekonomikoje nagrinėjama ir neatlikto (arba laiku neatlikto) laboratorinio tyrimo kainos sąvoką (Jacobs et al., 1994).