Laiku negydytas geležies trūkumas moters organizme grėsė rimtomis pasekmėmis jos sveikatai.

Oskaras Valius

Ligos neįtarė

Prieš kurį laiką 35 –erių metų Reginą (vardas pakeistas) baigiantis darbo dienai apimdavo keistas silpnumas. Energinga ir darbšti moteris vis dažniau ėmė jaustis išsisunkusi kaip citrina.

Iš pradžių ji galvodavo, kad tai yra natūralu: darbo ir šeimos rūpesčiai atima daug jėgų. Tačiau nuovargis ėmė slėgti vis labiau, susilpnėjo atmintis. Mieguistumo nebeįveikdavo ir mėgstama kava, kurios išgerdavo vis daugiau.

Moteris kreipėsi į šeimos gydytoją. Tačiau bendrasis kraujo tyrimas buvo pakankamai geras, kad leistų įtarti kokią nors ligą. Jai pasiūlė reguliuoti dienos režimą, gerti vitaminus.

Laiku išsigydė

Kartą Regina apie savo blogą savijautą pasiguodė kolegei. Draugė patarė atlikti geležies atsargų organizme kraujyje (feritino) tyrimą, nes tokie simptomai gali reikšti gresiančią anemiją (mažakraujystę). Apie tai ji buvo skaičiusi spaudoje.

Draugės spėjimas visiškai pasitvirtino. Feritino tyrimas parodė, kad Reginos organizme geležies atsargų yra penkis kartus mažiau už kritinę ribą.

Dabar jau tapo aišku, kokių priemonių reikia imtis. Pagal gydytojo nurodymą moteris pradėjo gerti geležies preparatus. Po dviejų mėnesių gydymo atlikus feritino tyrimą paaiškėjo, kad geležies atsargų kiekis pakilo iki normalaus.

Akivaizdžiai pasikeitė ir moters savijauta. Ji vėl tapo energinga, linksma ir galėjo siekti karjeros. Atsigavus organizmui, atsivėrė pilnaverčio gyvenimo perspektyva.

Perspėja apie grėsmę

Anemija ateina, kai žmogaus organizme sumažėja eritrocitų (raudonųjų kraujo ląstelių) ir juose esančio baltymo hemoglobino kiekis. Tuomet visi organai nebegauna pakankamai deguonies.

Kai kurie specialistai pastebi, kad reikėtų skirti slaptąjį geležies trūkumo ir anemijos periodus.

Esant slaptam geležies trūkumui žmogus jaučia nuovargį, mieguistumą, silpnumą, darbingumo sumažėjimą, apetito stoką, dirglumą. Gali mirgėti akyse.

Tiksliausiai tokią būseną atskleisti gali feritino tyrimas. Jis parodo, kiek geležies atsargų dar turime, ir perspėja apie anemijos grėsmę. Tuomet gydymas gali būti trumpesnis ir pigesnis.

Parodo įsisenėjusią anemiją

Jei laiku neskiriamas gydymas, apima anemija. Tuomet minėti simptomai išlieka, tačiau atsiranda ir akivaizdžiai matomų požymių: blyški oda, įtrūkę lūpų kampai, trapūs nagai, slenkantys plaukai ir kt.

Atsiranda ir iškreiptas skonis: norisi kažko rūgštaus, aštraus, pikantiško. Po sunkesnio fizinio krūvio sustiprėja dusulys, širdies plakimas. Gali nuolat užkietėti viduriai, moterims sutrinka mėnesinės arba visai išnyksta.

Šią grėsmingą būseną jau aiškiai galima pamatyti atlikus bendrąjį kraujo tyrimą. Tačiau tokiu atveju anemija jau būna įsisenėjusi ir organizmas vartoja savo geležies atsargas.

Anemijos atsiradimo priežastį padeda išaiškinti geležies kiekio tyrimas.

Palietė kas trečią gyventoją

Dažniausiai anemija vargina moteris ir merginas. Jos mėnesinių ciklo metu, po gimdymų praranda daug kraujo. Taip pat į rizikos grupę patenka ir paaugliai, vegetarai, aktyviai sportuojantys, pagyvenę žmonės.

Anemija (mažakraujystė) jau palietė kas trečią pasaulio gyventoją. Ji vadinama paslėptąja epidemija ir yra pavojinga bet kurio amžiaus žmogui. Anemija savaime nepraeina, užsitęsusi gali lemti daugybę lėtinių ligų, kurios trumpina gyvenimą.

„Panevėžio rytas“, Nr.68(4048)