Informaciniai straipsniai

Gresia anemija? Pagalvokite ir apie vitaminą D

Autorius 2019/03/14 No Comments

Revoliucinis saulės vitamino svarbos suvokimas vis labiau plečiasi. Gali būti, kad jo stygius padidina geležies stokos bei anemijos (mažakraujystės) riziką.

Mokslininkai jau daro prielaidą, kad vitaminas D turi įtakos geležies apykaitos palaikymui ir eritrocitų gamybai. Štai nustatyta, kad šio svarbiojo vitamino stygius anemijos riziką vaikams bei paaugliams gali padidinti 2–3 kartus.

Pastebėtas ir atvirkštinis efektas: dėl geležies deficito organizmas gali blogiau sintezuoti saulės vitaminą. Tokio ryšio mechanizmas taip pat dar neišaiškintas. Vitamino D daugiausia gauname, kai odą veikia saulės spinduliai, o geležies – su maistu.

Kaip žinoma, vitamino D stygius sukelia pavojų mūsų sveikatai. Jis ne tik labai reikalingas kaulams bei dantims, bet ir vaidina svarbų vaidmenį saugantis širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, reumatoidinio artrito, vėžinių, psichikos susirgimų ir kt.

Vitamino D stokos simptomai – dažnas nuovargis, prislėgta nuotaika, sąnarių ir raumenų skausmas, sumažėjęs atsparumas infekcijoms ir kt. Vis tik daugybė pacientų iš pradžių nejaučia jokių blogų požymių, todėl labai svarbu profilaktiškai atlikti pažangius kraujo tyrimus, parodančius vitamino D (25 (OH) D3) koncentraciją.

Paprastai saulės vitamino bado problema Lietuvoje tampa aštriausia kovo mėnesį. Išsitirti patariama ir vartojant vitamino D papildus, nes jų per didelės dozės kelia riziką pažeisti širdį, kraujagysles, inkstus ir kt.

 

 Daugiau informacijos: https://medicinapractica.lt/vitaminas-d/