Skip to main content

Trilijonai mikrobų, įsikūrusių žmoguje, dirba lyg chemijos gamykla. Jeigu ji gerai veikia, gauname daugybę mūsų sveikatą saugančių junginių – kitaip didėja lėtinių ligų rizika. Ką tik patvirtinta, kad sergančiųjų stenokardija, miokardo infarktu ar širdies nepakankamumu būna sutrikęs žarnyno mikrobiomas.

Pakinta anksčiau nei išryškėja liga

Mūsų organizme mikrobai – bakterijos, virusai, grybeliai, protistai, archėjos – pradeda įsikurti jau tuomet, kai vaisius dar tik būna įsčiose. Daugelis jų yra mums naudingi ir žmogaus sveikatą gina tarsi skydas. Ši mikrobų bendruomenė vadinama mikrobiomu. Jei mikrobiomo pusiausvyra sutrinka ar pradeda silpti, gali pradėti plėstis patogeniškų ar tokiais tapusių mikrobų kolonijos. Su tuo dabar siejami lėtiniai uždegimai, nutukimas, diabetas, dirgliosios žarnos sindromas, neurologiniai sutrikimai, širdies ir kraujagyslių, kepenų, vėžiniai susirgimai ir kt.

Štai mokslininkų darbai, prieš keletą mėnesių paskelbti žurnale „Nature Medicine“, dar tvirčiau leidžia teigti, kad širdies ligomis sergančių pacientų žarnyno mikrobiome atsiranda didelių sutrikimų. Šie pokyčiai gali prasidėti dar prieš daugybę metų iki išryškėja susirgimo simptomai ir būna diagnozuota liga. Tai nustatė Europos mokslininkų konsorciumas, kuris dar 2012 m. sukūrė 14 partnerių iš šešiose šalyse jungiantį ir Europos Sąjungos finansuojamą „MetaCardis“ tyrimų projektą. Jo tikslas – ištirti žarnyno mikrobų vaidmenį sergant kardiometabolinėmis ligomis.

Vaistai keičia mikrobiomą

Kaip nurodo Kopenhagos universitetas, kurio profesorius Olufas Pedersenas dalyvauja „MetaCardis“ projekte, jau anksčiau yra išsiaiškinta, kad lėtinėmis širdies ligomis sergančių žmonių žarnyno mikrobiomas būna pakitęs. Nustatyti junginiai, kuriuos gamina sergantis mikrobiomas – pavyzdžiui, trimetilaminas, skatinantis aterosklerozę. Tačiau dėl to buvo ginčijamasi, nes duomenys gauti tiriant vaistais gydomus pacientus, o medikamentai keičia žarnyno mikrobiomą. Be to, širdies ligos dažnai vystosi kartu su ankstyvomis antsvorio ir 2 tipo diabeto stadijomis, kurių metu taip pat dažniausiai būna sutrikęs žarnyno mikrobiomas.

„MetaCardis“ projekto tyrėjai Danijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje parinko apie 18–75 metų 1240 žmonių. Šioje grupėje buvo sveiki asmenys, sergantieji nutukimu ir 2 tipo diabetu, kuriems nebuvo diagnozuota širdies liga, o taip pat – sergantieji miokardo infarktu, stenokardija ar širdies nepakankamumu. Mokslininkai kiekybiškai įvertino apie 700 skirtingų bakterijų rūšių ir jų funkcijas žarnyno mikrobiome. Šie duomenys palyginti su daugiau nei 1000 kraujyje cirkuliuojančių junginių ir daugeliu kilusių iš žarnyno mikrobiomo junginių.

Mažėjo gerųjų bakterijų

Mokslininkai pastebėjo, kad tiek ankstyvoje, tiek vėlesnėse diagnozuotos širdies ligos stadijose sergančiojo mikrobiomas išsiskyrė bakterijų ląstelių ir kompetencijų praradimu. Be to, pacientams pradėjo mažėti gaminančių sveikatą gerinančius junginius bakterijų, o daugėjo gaminančiųjų kenksmingus.

Mikrobiomo balansą padeda palaikyti sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba. Pasak profesoriaus O.Pederseno, ankstesni tyrimai yra parodę, kad įvairiuose širdies ligų vystymosi etapuose žarnyno mikrobiomas gali būti iš dalies atkurtas valgant daugiau augalinio tinkamo kaloringumo maisto, vengiant rūkyti ir kasdien mankštinantis.

Žarnyno mikrobiomo ir kraujo junginių pokyčių išvados pacientams, sergantiems ūminiu miokardo infarktu, buvo patvirtinti ir Izraelyje atliktame tyrime, kuris tuo pat metu irgi paskelbtas žurnale „Nature Medicine

Ką parodo žarnyno mikrobų tyrimas?  

Išsitirti žarnyno mikrobiotą ar mikrobiomą dabar jau galima ir Lietuvoje – medicininių tyrimų laboratorijų tinkle „Medicina practica“.

Žarnyno mikrobiotos tyrimas atliekamas pasėlio metodu. Nustatomi pagrindiniai bakterijų tipai – Firmicutes, Bacteroidetes, Proteobacteria; probiotinės bakterijos (Lactobacillus, Biffidobacterium), grybeliai, o taip pat ištiriamas ir virškinimo ligas sukeliančios H.pylori bakterijos antigenas.

Pacientui pateikiama išsami ištirtų žarnyno bakterijų analizė ir jų aprašas. Po tyrimo atlikimo suteikiama gydytojo dietologo konsultacija. Tyrimas atliekamas per 7 dienas.

Žarnyno mikrobiomo GutWell tyrimas atliekamas PGR metodu – tiriama per 1000 bakterijų genetinė informacija. Tai padeda išsiaiškinti, kurios bakterijos gyvena žarnyne, kaip jos veikia organizmą, ar pakanka naudingų bakterijų, ar yra kenksmingų bakterijų.

Taip pat GutWell tyrimas padeda nustatyti, ar žarnyno bakterijos lemia paciento polinkį į nutukimą, ar pakankama mikrobiomo įvairovė, ar reikia pakeisti mitybos įpročius, kaip pasiekti subalansuotą žarnyno mikrobiomą.

Po tyrimo atlikimo suteikiama gydytojo dietologo konsultacija. Tyrimas atliekamas per 25 dienas.

Kurį tyrimą pasirinkti?

Pirmiausia reikia įvertinti savo savijautos simptomus. Išsitirti verta ir sveikiems žmonėms – pavyzdžiui, norintiesiems keisti mitybą ar gyvenimo būdą. Minėti tyrimai gali vienas kitą papildyti.

Atminkite, kad tiriant žarnyno mikrobiomą ir mikrobiotą kai kurie veiksniai gali keisti bakterijų sudėtį ir tyrimo rezultatus: antibiotikų vartojimas per paskutinius 3 mėnesius; pastaruoju metu pasikeitę mitybos įpročiai; nėštumas ar kūdikio maitinimas motinos pienu.

Dabar daug lengviau

Kaip paimti mėginį tyrimui? Dabar tai galima padaryti daug paprasčiau ir lengviau! Pirmiausia iš dėžutės išimkite „FecesCatcher“ popierių, uždėkite ant unitazo sėdynės galo, kaip parodyta ant popieriaus. Įsitikinkite, kad „FecesCatcher“ popierius nesiliečia su vandeniu. Atkreikite dėmesį, ar popierius uždėtas teisingai ir išmatos nenukris į unitazo skylę.

Tuomet užsidėkite gumines pirštines, kurias rasite rinkinyje. Pasituštinkite ant „FecesCatcher“ popieriaus. Įsitikinkite, kad jis nesiliečia su šlapimu.

Toliau mentele, esančia ant mėginio surinkimo indelio dangtelio, paimkite tik vieną kartą vyšnios dydžio išmatų gabalėlį. Dėkite jį į indelį, užsukite dangtelį.

Kai surinksite mėginį, nuimkite „FecesCatcher“ popieriaus kraštus nuo unitazo ir kartu su išmatomis nuleiskite. Išmeskite panaudotas pirštines.

Indelį su išmatų mėginiu įdėkite į plastikinį užspaudžiamą „MiniGrip“ maišelį. Įsitikinkite, kad kartu su mėginiu įdėta užpildyta anketa.

Mėginį kartu su užpildyta anketa kaip galima skubiau pristatykite į „Medicina practica“ laboratoriją.