Skip to main content
Informaciniai straipsniai

Kaip laiku nusimesti anemijos kilpą

Autorius 2019/04/14No Comments

Artėjanti mažakraujystė neturi aiškių požymių, o bendrasis kraujo tyrimas gali atskleisti tik jau įsibėgėjusią ligą. Vis tik yra išeitis: anksti diagnozuoti geležies trūkumą padeda feritino tyrimas, o vitamino B12 bei folio rūgšties stoką – homocisteino tyrimas. 

Kuo labiau įsibėgėja anemija, tuo ilgiau ją tenka gydyti. Todėl labai svarbu laiku nustatyti, kad  organizme pradėjo mažėti geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties atsargos. Dėl šios priežasties silpstantis kraujas vis mažiau perneša organams gyvybiškai svarbaus deguonies.

Bręstanti liga iš pradžių nerodo akivaizdžių ženklų: žmogus gali greičiau pavargti, būti dirglesnis, šiek tiek blyškesnis. Toliau silpstant kraujui išryškėja aiškūs anemijos ženklai: blyški oda, įtrūkę lūpų kampučiai, trapūs nagai, slenkantys plaukai ir kt. Ligoniui sutrinka skonis, pradeda erzinti įprasti kvapai, apima apatija ir gyvenimas nebeteikia jokio džiaugsmo.

Prie anemijos organizmas ilgą laiką sugeba prisitaikyti. Štai dirbti dar įstengiama turint tik trečdalį reikiamos kokybės kraujo. Vis tik didesnis fizinis krūvis išveda iš pusiausvyros – sutrinka širdies ritmas, endokrininių liaukų veikla, virškinimas, nervų sistema.

Dažniausiai anemiją sukelia geležies stoka. Pirmieji jos etapai – geležies atsargų sumažėjimas ir slaptas jos trūkumas. Tai padeda atskleisti tik feritino tyrimas. Norint laiku nusimesti anemijos kilpą reikėtų reguliariai atlikti kompleksinį – bendrąjį kraujo, geležies kiekio ir feritino – tyrimą.

Nemažai pacientų kenčia dėl vitamino B12 ir (ar) folio rūgšties stokos anemijos. Jai diagnozuoti atliekamas homocisteino tyrimas.

Anemiją skatina bloga mityba, lėtinės ligos, ilgalaikis stresas, dideli fiziniai krūviai, taip pat – didelio kraujo kiekio netekimas.


Daugiau informacijos: https://medicinapractica.lt/nusimesk-anemijos-kilpa/