Skip to main content

Ilgalaikis stresas augina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Todėl geriau paskubėti išsitirti profilaktiškai, o ne tuomet, kai prispaudžia skausmai. Pažangūs kraujo tyrimai padeda įspėti apie kraujagyslių uždegimą, „išprotėjusį“ cholesterolį, padidėjusį cukraus kiekį ar širdies nepakankamumą!

Nustatė ryšį tarp streso ir kraujagyslių uždegimo

Didžiulė nervinė įtampa, nerimas dėl artimųjų sveikatos ir darbo, bendravimo apribojimas, saviizoliacija, pagalbos gydymo įstaigose suvaržymai – tokios dėl naujojo koronaviruso pandemijos vykdyto karantino pasekmės gali paskatinti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų augimą.

Tuo stebėtis nereikėtų. Gerai žinoma, kad ilgalaikis emocinis stresas išsekina organizmą. Ypač jis pavojingas širdžiai. Streso hormonai, pavyzdžiui, kortizolis, per ilgesnį laiką gali paskatinti cholesterolio, trigliceridų, cukraus kiekio kraujyje ir kraujospūdžio padidėjimą. Be to, išauga ir kraujo krešulių rizika.

Labai svarbus neseniai paskelbtas amerikiečių mokslininkų tyrimas, kurio rezultatai leidžia daryti prielaidą, kad ilgalaikis emocinis stresas gali skatinti ir kraujagyslių uždegimą – vieną pagrindinių aterosklerozės kaltininkų. Vis dažniau tvirtinama, kad joks cholesterolis nebaisus, kai žmogaus kraujagyslės yra sveikos. Aišku, nenuneigiamas ir blogųjų kraujo riebalų vaidmuo.

Kada pavojingas ir ūmus stresas

Ilgalaikis stresas ne vieną žmogų pastūmėja persivalgyti, dažniau rūkyti, vartoti daugiau alkoholio. Be to, karantino metu daug gyventojų buvo mažiau fiziškai aktyvūs. Tai irgi širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys.

Pastebima, kad patiriantieji ilgalaikį stresą nuo kraujotakos ligų miršta keletą kartų dažniau. O kai širdies ir kraujagyslių sistema nusilpusi, grėsmę sukelia ir ūmus stresas – gali ištikti infarktas ar insultas.

Širdies skausmus verčiau aplenkti

Specialistų pastebėjimu, Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų išlieka per 4 kartus didesnis nei Europos šalių vidurkis. Situaciją galėtume pakeisti, jei dar aktyviau būtų vykdomos profilaktinės priemonės.

Kaip žinoma, dažniausiai yra daug lengviau ir pigiau gydyti vos tik prasidėjusias ligas. Tvirtinama, kad anksti įvertinus širdies – kraujagyslių sistemos neigiamus pokyčius sutaupoma net 3–5 kartus daugiau lėšų nei gydant jau įsisenėjusią ligą.

Vis tik net geriausi gydytojai ir pažangiausios diagnostikos technologijos nepadės išvengti susirgimų, jeigu pats žmogus nesirūpins savo sveikata ir nežinos, kaip tai daryti. Todėl dažnai ir patariama reguliariai išsitirti profilaktiškai, o ne tuomet, kai prispaudžia skausmai.

Kokius kraujo tyrimus iki birželio pabaigos „Medicina practica“ laboratorijose

galite atlikti pigiau

– Didelio jautrumo C reaktyvinio baltymo tyrimas  (dj-CRB) padeda nustatyti kraujagyslių uždegimą. Tyrimo metu žmogus turi nesirgti infekcine liga.

– Lipidograma parodo bendrojo, gerojo, blogojo cholesterolio ir trigliceridų kiekį.

– Gliukozės kiekio tyrimas padeda įvertinti cukrinio diabeto riziką.

– NT-pro BNP tyrimas leidžia greitai diagnozuoti ūmų ir lėtinį širdies nepakankamumą, įvertinti gydymo efektyvumą.

Paskubėkite laiku apsaugoti savo širdį!