Kaip šiuolaikinis ALEX2 alerginis tyrimas gali padėti tiksliai diagnozuoti ir gydyti alergiją

Data: 2023-02-02

Laboratoriniai tyrimai šiandien yra neatsiejama pagalba ir mums, ir mus gydančiam gydytojui norint įvertinti esamą sveikatos būklę bei nustatyti mus varginančių negalavimų priežastis. Tikslūs šiuolaikiniai tyrimai yra naudojami diagnozuojant ir gydant daugybę įvairiausių ligų. Ne išimtis ir alerginės ligos.

Laboratorinės alergijų diagnostikos uždavinys yra kuo tiksliau nustatyti, kas yra tikrasis alergijos sukėlėjas. Nuo pastarojo priklauso, ar susidūrus su alergenu mums ar mūsų vaikams iškyla gyvybei pavojingos reakcijos grėsmė. Galimos kryžminės reakcijos bei alergijos gydymo galimybės ir šios ligos prognozės. Senos kartos palečių tyrimai, kurie ištiria įsijautrinimą maisto, įkvepiamiems ar mišriems alergenams, deja, neatsako nė į vieną iš šių svarbių klausimų.

Alergijų tyrimas ALEX2 makrogardele šiandien yra vienintelis visame pasaulyje pripažintas bei daugybe mokslinių studijų patvirtintas tyrimas, kuris ypač tiksliai nustatyto tikrąjį alergijos sukėlėją ir įvertina, ar nustatytas įsijautrinimas gali sukelti sunkias alergines reakcijas. Tyrimo rezultatai taip pat parodo kryžmines reakcijas bei kokios yra gydymo galimybės ir ligos prognozės.

Šio tyrimo tiklsumą, informatyvumą bei išsamumą pripažįsta bei rekomenduoja ir Pasaulinė Alergijų Organizacija, ir Europos Alergologų ir Klinikinių Imunologų Akademija – dvi pagrindinės institucijos, kurios Pasaulio ir Europos mastu yra atsakingos už alerginių ligų diagnostikos ir gydymo gaires bei rekomendacijas.

ALEX2 tyrimo metu vos iš vieno kraujo mėginio nustatomas įsijautrinimas visiems kliniškai reikšmingiems alergenams ir jų molekulėms. Ištiriamas asmens jautrumas 295 alergenams (117-iems alergenams ir 178-ioms jų molekulėms) ir išmatuojamas bendras IgE. Tyrimui tinka kraujas ir iš piršto, ir iš venos, todėl šis tyrimas yra draugiškas vaikams.

ALEX2 alerginis tyrimas yra ypač aktualus šeimoms, auginančioms alergiuką. Iškyla daugybė klausimų, iš kurių vienas svarbiausių – kuo maitinti mažylį. Kurie maisto produktai yra saugūs, o kurių būtina vengti. Situaciją apsunkina ir tai, kad sparčiai ilgėja alergizuojančių produktų sąrašas, t.y. daugėja alergijų maisto produktams, kurie anksčiau buvo laikomi saugūs. Vis daugiau mažylių patiria sunkias alergines reakcijas suvalgę bulvę, riešutų, grikių. Kita vertus sveiko vaiko raidai yra be galo svarbi pilnavertė mityba, todėl išsamus, informatyvus ir tikslus vaikų ištyrimas yra ypač aktualus.

Šalia to, Lietuvos gydytojai alergologai bei kitų šalių specialistai stebi sparčiai augantį skaičių vaikų, alergiškų įkvepiamiems alergenams. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje vaikai daugiausiai yra įsijautrinę namų dulkių erkutėms bei naminiams gyvūnams, ypač šunims bei katėms. Nors alergija įkvepiamiems alergenams ir nėra gyvybei pavojinga būsena, tačiau netiksliai diagnozuojama bei negydoma ji smarkiai pablogina mūsų vaikų gyvenimo kokybę ir po kurio laiko gali peraugti į sunkią alergijos formą – alerginę astmą.

ALEX2 tyrimas ištiria ne tik daugybę įkvepiamų alergenų, bet ir ypač detaliai, molekuliniame lygmenyje nustato įsijautrinimus namų dulkių erkutėms bei naminiams gyvūnams.

Rūpinkitės savo ir savo artimųjų sveikata ir būkite sveiki!

Parengė Asta Miškinienė, imunologė, biomedicinos mokslų daktarė.

Pasiūlymas

Kitos aktualijos