Skip to main content

Daug kartų daugiau gyvybių nei COVID-19 infekcija Lietuvoje pasiglemžia kraujotakos sistemos ligos. Apie jas gali anksti įspėti pažangūs kraujo tyrimai, kurie daug pigiau atliekami iki lapkričio pabaigos „Medicina practica“ laboratorijose.

Grėsmę širdžiai galima kontroliuoti  

Covid-19 pandemija pasaulį klupdo ant kelių. Tačiau jos baimė tarsi stumtelėjo į šalį sunkių lėtinių ligų didžiulę grėsmę. Štai statistika akivaizdžiai rodo, kad daugiausia žmonių Lietuvoje netenkame dėl širdies ir kraujagyslių ligų: miokardo infarkto, insulto, širdies nepakankamumo ir kt. Higienos instituto duomenimis, pernai mirtys nuo jų sudarė 52,7 proc., o nuo COVID-19 – 5,2 proc. visų mirties atvejų – 10 kartų mažiau.

Tai dar ne viskas: kraujotakos sistemos ligų aukų skaičius aiškiai augo. 2020 metais dėl jų mirė 22 835 žmonės, o 2019 metais – 20 861 gyventojas. Dabar telieka diskutuoti, kiek prie tokios liūdnos statistikos prisidėjo COVID-19 liga, kiek laiku nesuteikta pagalba širdininkams, o kiek sutrikusi profilaktinė patikra.

Viena aišku, kad širdies sveikata būtina rūpintis reguliariai. Pažangūs laboratoriniai tyrimai dabar suteikia galimybę labai anksti diagnozuoti jai artėjančią grėsmę. Tuomet galima efektyviau panaudoti kraujotakos sistemos natūralaus stiprinimo ar medikamentines priemones.

Kodėl kovidas didina riziką   

Dabar skirti dar daugiau dėmesio širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai skatina ir COVID-19 infekcijos pasekmės. Kaip žinoma, naujasis koronavirusas daliai ligonių atakuoja pagrindinį organizmo variklį.

COVID-19 išprovokuoja kraujo krešėjimą ir didina trombozės pavojų, sutrikdo širdies aprūpinimą krauju, sukelia miokarditą ar paūmina širdies nepakankamumą. Infekcija gali pažeisti kraujagyslių spindžio paviršių išklojantį endotelį, suardyti aterosklerozines plokšteles ir sukelti ūmų miokardo infarktą. Be to, pažeidus endotelį prasideda kraujagyslių uždegimas.

Tokias komplikacijas dažniau patiria sunkūs pacientai. Vis tik pastebima, kad ir palyginti nesunkiai persirgus COVID-19 infekcija didėja širdies problemų rizika, o pažeidimai gali būti pastebėti gerokai vėliau.

Nors dar nėra galutinio atsakymo, ar įveikusieji kovidą ateityje labiau rizikuos sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, jiems patariama atidžiai stebėti savo sveikatą. Jei pradeda kamuoti dusulys, krūtinės skausmas, nereguliariai plaka širdis, reikėtų konsultuotis su gydytoju, kuris patars kuriuos tyrimus reikia atlikti.

Covid-19 pandemiją lydi ir didžiulė lėtinio streso banga. O streso hormonai per ilgesnį laiką gali paskatinti cholesterolio, trigliceridų, cukraus kiekio kraujyje ir kraujospūdžio padidėjimą. Stresas taip pat aktyvina kraujagyslių uždegimą.

Dėmesys – kraujagyslių uždegimui 

Dažniausia širdies ir kraujagyslių sunkių ligų priežastis – klastingoji aterosklerozė, kuri dažnai  prasideda jau nuo jaunų dienų. Ją efektyviai kontroliuoti padeda reguliariai atliekami pažangūs kraujo tyrimai.

Dėl aterosklerozės nuo seno įprasta kaltinti cholesterolį, todėl įprasta dažnai atlikti kraujo tyrimą –  lipidogramą. Ji parodo bendrojo, „gerojo“, „blogojo“ cholesterolio ir trigliceridų kiekį. Aterosklerozei progresuojant „blogieji“ kraujo riebalai skverbiasi kraujagyslių sieneles.

Tačiau dabar vis dažniau pabrėžiama didžiulė lėtinio kraujagyslių uždegimo įtaka. Daug aterosklerozės komplikacijų – širdies ritmo sutrikimų, jos nepakankamumo, infarktų ar insultų – įvyksta esant normaliam cholesterolio santykiui.

Kraujagyslių uždegimą taip pat galima kontroliuoti paėmus kraujo – tereikia atlikti didelio jautrumo C reaktyvinio baltymo (dj-CRB) tyrimą.  Dj-CRB tyrimas padeda numatyti infarkto ar insulto pavojų net ir tiems pacientams, kurių cholesterolio santykis dar atitinka normą. Svarbu, kad tyrimo metu žmogus nesirgtų infekcine ar kita uždegimine liga.

Širdies ir kraujagyslių ligos gerokai dažniau pakerta sergančiuosius cukriniu diabetu, jiems didesnis pavojus susirgti sunkesne COVID-19 forma. Todėl verta reguliariai atlikti gliukozės kiekio kraujyje tyrimą, kuris padeda įvertinti cukrinio diabeto riziką.

Ūmų arba lėtinį širdies nepakankamumą iškart leidžia diagnozuoti NT-pro BNP tyrimas. Šios ligos riziką augina COVID-19 infekcijos dažnai sukeliamas miokarditas – širdies raumens uždegimas. Be to, NT-pro BNP tyrimas padeda kontroliuoti paskirto širdies nepakankamumo gydymo efektyvumą.

Apsaugokime dar stiprią širdį!