Skip to main content

Vasara vilioja atsipalaiduoti, bet greitai besikeičianti situacija dėl COVID-19 skatina neatidėlioti sprendimų – šiemet dar aktualiau prieš mokslo metus išsamiai patikrinti vaikų sveikatą. Šiuo metu jiems daug pigiau iškart atliekamas 7 svarbių tyrimų komplektas Medicina practica laboratorijoje.    

Kalbėdami apie dabartinę vaikų sveikatą specialistai jau vartoja terminą „kovidinė karta“. Tokia karantino metu įvestų apribojimų pasekmė. Vaikų sveikatos rodikliai akivaizdžiai krenta: blogėja regėjimas, didėja antsvoris, psichosomatinių, miego sutrikimų, daugėja depresijos atvejų ir kt.

Tai gali būti būsimos lėtinių susirgimų bangos pradžia. Todėl dabar ypač svarbu išsamiai profilaktiškai tikrinti vaikų sveikatą. Anksti diagnozavus neigiamus organizmo pokyčius dažniausiai būna daugiau galimybių efektyviai stabdyti prasidedančią ligą.

Nėra paprasta, o neretai iš viso neįmanoma, „iš akies“ įvertinti, ar vaikas yra sveikas – tikrą situaciją atskleidžia tik laboratoriniai tyrimai. Medicininių tyrimų laboratorijų tinklo Medicina practica, veikiančio didžiojoje Lietuvos dalyje, specialistai sudarė 7 svarbių kraujo ir šlapimo tyrimų komplektą, kuris nuo liepos iki rugsėjo pabaigos atliekamas su didele nuolaida.

Išsami moksleivių sveikatos ištyrimo programa – ką galima išsiaiškinti

Bendras kraujo tyrimas – tai atskaitos taškas įvertinant sveikatos pokyčius. Jis parodo daug kraujo sudėties parametrų: leukocitus, hemoglobiną, eritrocitus, trombocitus, limfocitus ir kt. Jų pokyčiai įspėja apie įvairias infekcijas, uždegimus, įsibėgėjusią anemiją. Įtarus ligą reikia išsitirti išsamiau. Vis tik net ir geri bendrojo kraujo tyrimo atsakymai dar negarantuoja, kad vaikas yra sveikas. Pavyzdžiui, jam gali trūkti vitaminų ar mineralų.

Bendras baltymo tyrimas leidžia įvertinti bendrą organizmo, mitybos būklę, patinimus. Baltymai kraujyje atlieka detoksikacijos, transportavimo ir imuninę funkcijas. Bendro baltymo kiekio tiriamas diagnozuojant ir gydant kepenų, inkstų, kaulų čiulpų ligas, medžiagų apykaitos ar mitybos sutrikimus.

Gliukozės tyrimas – energijos šaltinio rodiklis, perspėja dėl cukrinio diabeto. Jeigu kraujyje nustatomas per didelis gliukozės kiekis, šį tyrimą reikia pakartoti. Per metus cukriniu diabetu mūsų šalyje suserga apie 100 vaikų, dažniausiai 8–12 metų amžiaus.

Kalcio tyrimas parodo kaulų, dantų būklę. Kalcis taip pat labai reikalingas nerviniams impulsams perduoti, kraujui krešėti, virškinimo fermentams gaminti ir kt.

Feritino tyrimas padeda anksti pastebėti geležies stokos anemijos grėsmę. Trūkstant geležies jaučiamas nuovargis, silpnumas, mieguistumas, širdies plakimas, trūksta oro fizinio krūvio metu, skauda galvą, sumažėja dėmesio koncentracija. Bendrasis kraujo tyrimas gali parodyti jau geležies stokos mažakraujystę, kai liga atsiskleidžia visa savo jėga.

Vitamino D tyrimas – imuninės sistemos atspindys. Vitaminas D yra svarbus daugeliui organizme vykstančių fiziologinių procesų, kaulų būklei, gliukozės ir riebalų apykaitai, estrogenų sintezei ir kt. Kai trūksta šio saulės vitamino, net ir jauniems žmonėms gali keistis kaulų struktūra, mažėti raumenų jėga, didėti cukrinio diabeto, aukšto arterinio kraujospūdžio ir nutukimo pavojus, kisti kiaušidžių veikla ir kt.

Šlapimo tyrimas padeda įvertinti inkstų ir šlapimo takų veiklą, diagnozuoti kitų organų ar sistemų ligas.

Visiems išsityrusiesiems pagal moksleivių sveikatos ištyrimo programą įteikiamos smagios dovanėlės. Be to, šiemet vaikams sudaryta galimybė iki rugsėjo pabaigos pigiau išsitirti ir COVID-19 antikūnus. Tai svarbus rodiklis, padedantis įvertinti santykį su naujuoju koronavirusu.

Gera vaiko sveikata – raktas į puikius mokymosi rezultatus. Mokslo metus pradėkite sveiki!