Kuo širdžiai gresia kraujagyslių uždegimas

Bijote cholesterolio? Jau tvirtinama, kad jis nepavojingas, jei kraujagyslių nepažeidė lėtinis uždegimas. Todėl kontroliuojant širdies ligas verta ištirti ne tik cholesterolio bei gliukozės kiekį kraujyje, bet atlikti ir didelio jautrumo C reaktyvinio baltymo (dj-CRB) tyrimą.

Praktika rodo, kad daug aterosklerozės komplikacijų (širdies ritmo sutrikimų, jos nepakankamumo, infarktų ar insultų) atvejų įvyksta esant normaliam cholesteroliui. Dabar vis dažniau pabrėžiama: tikroji šios klastingos ligos priežastis – lėtinis kraujagyslių uždegimas. Jį kontroliuoti paėmus kraujo leidžia dj-CRB tyrimas.

Kraujagysles pažeidžia mikrobai, aukštas kraujo spaudimas, lyg smėlis sieną nuzulina toksinėmis medžiagomis užterštas kraujas. Todėl riziką sukelia įvairios infekcijos, diabetas, rūkymas, prastas maistas, stresas ir kt.

Pažeistose kraujagyslių sienelėse prasideda uždegimas. Čia blogą vaidmenį atlieka ir blogasis cholesterolis, trigliceridai, kitos medžiagos. Formuojasi aterosklerozinės plokštelės, kraujagyslės praranda elastingumą, jų spindis siaurėja. Žmogus daugybę metų gali nejausti ligos požymių, kol neprasideda širdies skausmai, staiga ištinka infarktas ar insultas.

Todėl verta profilaktiškai išsitirti, nes tik taip galima pastebėti kraujagyslių uždegimo pradžią. Kuo kraujyje nustatoma daugiau C reak­ty­vinio bal­ty­mo, tuo di­des­nė ri­zi­ka su­sirg­ti šir­dies ir krau­jagys­lių li­go­mis – net ir tuomet, kai li­pi­dog­ra­ma rodo normalų gerojo, blogojo cholesterolio bei trigliceridų santykį.

Labai svarbu, kad paėmus kraujo dabar jau galima anksti nustatyti ir širdies nepakankamumą. Tam atliekamas NT-pro BNP tyrimas.  Vėlai diagnozuoto šio susirgimo gydymas – lyg uždelsto vėžio prognozė.