leukocitai

Kiekvieno žmogaus organizme gausu judrių ląstelių, padedančių kovoti su infekcinėmis ligomis bei organizmui svetimomis medžiagomis. Tai leukocitai, kurie kraujyje gyvena nuo kelių valandų iki kelerių metų. Viename mikrolitre galima rasti 4-8 tūkstančius leukocitų, kurių dydis įvairuoja nuo 7 iki 20 mikrometrų. Nepaisant mažo dydžio, leukocitai yra labai svarbus kraujo tyrimų rodiklis: kai jų padaugėja diagnozuojama leukocitozė, o kai sumažėja – leukopenija.

 

Leukocitų rūšys

leukocitu tipaiLeukocitai skirstomi į 5 rūšis:

  • neutrofilai (NEUT)
  • limfocitai (LYMPH)
  • monocitai (MONO)
  • eozinofilai (EOS)
  • bazofilai (BASO)

 

Leukocitai skirstomi net į kelias rūšis. Kiekviena jų atlieka savo funkciją, tačiau pagrindinė užduotis išlieka viena – kovoti su infekcija. Leukocitai gali iš kraujo patekti į audinius, taip sunaikinant infekciją sukeliančias bakterijas ar grybelius.

Didžiausią leukocitų dalį sudaro neutrofilai. Jie naikina į organizmą patekusius svetimkūnius ir mikrobus, informuoja apie bakterinius uždegimus. Sunaikinę blogąsias bakterijas, neutrofilai žūsta ir kartu su audinių irimo dalelėmis sudaro pūlinius. Žūdami neutrofilai išskiria tam tikras medžiagas, kurios gali sukelti karščiavimą. Šiuo atveju pakilusi temperatūra yra geras ženklas, informuojantis, jog leukocitai juda aktyviau nei įprastai, o virusai yra slopinami. Visi žino, jog temperatūrą mažinti reikia tik tada, kai ji viršija 38 laipsnius.

Limfocitai ir monocitai yra viena svarbiausių žmogaus imuninės sistemos dalių. Limfocitų funkcija yra gaminti antikūnus ir naikinti virusus, parazitus bei organizme atsiradusias vėžines ląsteles. Monocitai, kaip ir neutrofilai, dalyvauja kovose su infekcijomis. Kartais monocitų gali padaugėti sveikstant po ligos. Suaugusio žmogaus kraujyje apie trečdalį visų leukocitų sudaro limfocitai, o beveik du trečdalius – neutrofilai.

Eozinofilų skaičiaus kraujyje padidėjimas rodo, kad organizme vyksta alerginė reakcija arba esama parazitų, sergama odos liga. Eozinofilai – tai grūdėtieji leukocitai, sudarantys 1-4 proc. visų leukocitų. Šios kraujyje esančios ląstelės yra truputį didesnės už neutrofilus. Jų kiekis kraujyje priklauso nuo paros ritmo ir hormonų pusiausvyros organizme. Tuo tarpu bazofilų skaičius informuoja apie susirgimo leukemija riziką.

tyrimai

 

Kraujo tyrimas: svarbus rodiklis – leukocitai

Bendrasis kraujo tyrimas yra pirminis profilaktinis kraujo sudėties tyrimas, parodanti ląstelių kiekį, tūrį, formą bei pasiskirstymą kraujyje. Šis tyrimas informuoja mus apie uždegimus, mažakraujystę, taip pat padeda atskirti bakterinės ar virusinės kilmės infekcijas. Nustačius tam tikrą patologiją, nukrypimą nuo normos, rekomenduojamas išsamesnis tyrimas.

Leukocitai, jų skaičiaus kraujyje kaita – uždegimo ženklas. Šių kraujo ląstelių skaičius kinta esant tam tikros disharmoninės būklės: sergant mažakraujyste, leukemija ir t.t. Leukocitai paprastai padidėja tada, kai žmogaus organizmas kovoja su bakterinėmis ar virusinėmis infekcijomis. Leukocitų norma suaugusiam žmogui yra 4,0-10,0 x 109 litre kraujo. Visgi, leukocitų skaičius dažniausiai pakyla kurios nors leukocitų rūšies sąskaita.

Ligos

Įvertinus kraujo tyrimo rezultatus, leukocitų kraujyje skaičių, Jums gali būti diagnozuota leukocitozė arba leukopenija. Leukocitozė tai tokia žmogaus organizmo būklė, kuriai būdingas padidėjęs baltųjų kraujo kūnelių skaičius kraujyje. Reikšmingas leukocitų padidėjimas paprastai signalizuoja apie rimtas ligas bei organizmui pavojingus uždegiminius procesus. Dažniausia leukocitozės forma – padidėjęs neutrofilų skaičius kraujyje.

Leukocitų skaičiaus kraujyje augimui įtakos gali turėti fizinė ir emocinė įtampa. Kai šių kraujo ląstelių randama per daug, gali mažėti svoris, padidėti vidaus organai arba atsirasti pažeidimų kaulų čiulpuose. Medikai leukocitozės priežastis grupuoja atsižvelgdami į tai, kokios būklės yra kaulų čiulpai: jie sveiki ar visgi esama pažeidimų?

Leukopenija – leukocitų kiekio sumažėjimas. Šios ligos priežastys gali būti įvairios: leukocitai kaulų čiulpuose gaminami per lėtai, leukocitai suyra per greitai arba sutrikęs neutrofilų pasiskirstymas kraujyje. Neretai baltųjų kraujo kūnelių gamybą sutrikdo tam tikrų vaistų vartojimas. Dažniausiai diagnozuojama leukopenijos forma yra neuropenija – tai neutrofilų kiekio sumažėjimas.

Su medicina nesusiejusiems žmonėms geriausiai pažįstamas kraujo tyrimų rodiklis yra hemoglobinas, tačiau akivaizdu, jog leukocitai yra ne mažiau svarbūs elementai kraujyje, atliekantys apsauginę funkciją mūsų organizmuose. Todėl svarbu sekti savo sveikatą, reaguoti į neįprastus pojūčius ir reguliariai tikrintis kraują.