Net neatsimenu, kada ir kaip, bet mane taip pat pradėjo varginti alergija. Pradžioje atsirasdavo tik sloga, čiaudulys ir niežulys, ašarojimas. Na, ir kas čia tokio, vieną kitą dienelę pasikankini, o po to ir vėl geriau. Taip praėjo net keletas metų. Po to pradėjo varginti sausas kosulys, kuris prasidėdavo, kaip man atrodė, be jokios priežasties. Į savo gydytoją kreipiausi tik tada, kai jau pradėjau dusti, nes iš tiesų labai išsigandau. Mano gydytoja, atidžiai išklausiusi, pasakė, kad galiu sirgti alergija. Perskaičiau daug straipsnių apie alergiją. Žinau, kad ji gali varginti bet kurį iš mūsų: ir mažus, ir senus, ir vyrus, ir moteris. Vienus alergija išmargina bėrimais kaip margučius, kiti ašaroja, čiaudo ir sloguoja, trečius alergija priverčia dusti ir kosėti, o kitiems gali prasidėti netgi pilvo pūtimas, viduriavimas ir kiti nemalonūs virškinimo sutrikimai. Susidarė toks įspūdis, kad alergija neturi bendro viesiems veikimo – kiekviename organizme veikia skirtingai, nes skiriasi ir alergijos priežastis, ir pasireiškimo požymiai. Tada atrodo, kad jos neįmanoma tiksliai nustatyti?!

Nesuklyskyte taip manydami, iš tiesų ji veikia vienodai kiekviename iš mūsų. Pagrindinis alergijos „variklis“ yra imunoglobulinas E. Šis ilgas pavadinimas reiškia baltymą, kuris dalyvauja alergenų (medžiagų, kurios sukelia alergiją) sugavime ir sunaikinime. Šio imunoglobulino E galima rasti visur: kraujyje, kituose organuose ir audiniuose, todėl alergenas tikrai neliks „nepastebėtas“. Vos tik alergenas patenka į mūsų organizmą, imunoglobulinas jį pagauna ir perduoda didelėm uždegiminėm ląstelėm „suvalgyti“. Pastarosios ląstelės suplyšta ir išleidžia labai daug chemiškai ir biologiškai aktyvių medžiagų, kurios ir sukelia visus alergijos požymius. Priklausomai nuo to, kurioje vietoje pateko alergenas ir kur suplyšo ląstelės, jaučiami ir tam tikri požymiai. Tad patekus alergenui per nosį, bus sloga, per bronchus – bus kosulys ir dusulys, per odą – bus odos bėrimai, o patekus per skrandį ar žarnyną, bus virškinimo nemalonumai.

Kadangi alergija priklauso nuo imunoglobulino E, kuo didesni jo kiekiai organizme, tuo stipresnė ir pavojingesnė gali būti alergijos išraiška. Vienam, įkvėpus dulkių, bus tik sloga, o kitą žmogų gali ištikti bronchų astmos dusulio priepuolis, kuris gali būti net pavojingas gyvybei.

Tikrai įdomus dalykas – vienas baltymas, o tiek daug poveikių ir dar tokių galingų, kad kartais žmogus nė nežino, ką jam daryti: kasytis toliau, ašaroti, o gal pradėti tirtis ir gydytis? Aš išsityriau, todėl dabar galiu lengviau gyventi. Mano gydytoja laboratorijoje visų pirma liepė išsitriti savo imunoglobulino E kiekius. Dabar net nenoriu prisiminti, kokie kiekiai imunoglobulino E mano kraujyje buvo (tada jau išsigando ir mano gydytoja).

Pamačiusi šitokius tyrimo rezultatus, iš karto liepė man išsitirti specifinius imunoglobulinus. Čia jau nustebau ir aš, nes nebuvau dar girdėjusi apie kažkokius „specifinius“. Tuomet gydytoja paaiškino man kitą labai įdomų faktą apie alergiją: kiekvienas alergenas turi savo imunoglobuliną E. Taigi, kiek aplinkoje yra alergenų, tiek yra ir skirtingų imunoglobulinų E. Pavyzdžiui: imunoglobulinas E katės plaukams, pienui, kiaušinio baltymui ir taip toliau. Kartu žmogus gali būti alergiškas ir ne vienai, o kelioms medžiagoms. Jo organizme bus ne vienas imunoglobulinas E, bet keli ar keletas, tai priklauso nuo to, kelioms medžiagoms yra alergiškas. Pasirodo, šiuolaikiniai laboratoriniai kraujo analizatoriai jau sugeba net tai – atskirti skirtingus imunoglobulinus E. Tokiu būdu žmogus sužino tikslų savo alergijos kaltininką.

Aš išsityriau ir sužinojau, kad turiu alergiją namų dulkių erkutėms. Paskyrus gydymą, mano savijauta žymiai pagerėjo. Dabar aš žinau konkrečią savo negalavimų priežastį ir galiu išvengti susidūrimo su savo gyvenimo priešu – alergenu arba laiku pradėti vartoti vaistus, nes visada žinau, kada su alergenu susidursiu, ir kur jis bus pasislėpęs. Gydymas tikrai davė rezultatų: bendro imunoglobulino E kiekis kraujyje sumažėjo iki normalaus. Tai sužinojau, visiškai neseniai dar kartą išsityręs, apsidžiaugiau ir pati bei savo gydytoją nudžiuginau.

Dabar galiu patarti visiems, kenčiantiems nuo alergijos: visada reikia tirtis, laukimas nieko gero nežada, savaiminis pagerėjimas – retenybė. Be to, kai žinai alergijos priežastį, ją gali kontroliuoti ir gydyti. Kai gali gyventi pilnavertį gyvenimą, pajunti tikrąjį džiaugsmą.