Pasaulinę sveikatos dieną Kauno Šilainių, Panevėžio ir Tauragės poliklinikų gydytojos pakviestos nemokamai pasitikrinti feritino – geležies atsargų kiekį organizme. Šis svarbus kraujo tyrimas laiku įspėja apie galimą anemijos grėsmę, kai ji atsiranda dėl geležies stokos. Tokia pagalbą kolegoms pasiūlė viešoji įstaiga „Medicina practica“, kurios medicininių tyrimų laboratorijos įsikūrusios minėtose poliklinikose.

Šių metų Pasaulinės sveikatos dienos šūkis – „Stiprinkime sveikatą kartu“. Siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į pačių medikų darbo sąlygų problemas, profesijos prestižą ir t.t. Šią dieną visame pasaulyje šimtai organizacijų rengia daugybę renginių, kuriuose akcentuojama visuotinė sveikatos apsaugos darbuotojų krizė.

„Pagalbos pacientui kokybė priklauso ir nuo pačių gydytojų sveikatos būklės. Visuomenei esame paskelbę sveikatos profilaktikos akciją „Nusimesk anemijos kilpą!“. Atsiliepdami į Pasaulinės sveikatos dienos devizą, nusprendėme paskatinti ir savo artimiausius kolegas išsitirti dėl anemijos“, – sakė „Medicina practica“ vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenis, anemija paliečia kas trečią gyventoją. Dažniausiai anemija vargina moteris ir merginas. Labiausiai paplitusi geležies stokos mažakraujystė. Tačiau šiai užslėptai ne tik sveikatos, bet ir socialinei problemai Lietuvoje skiriama mažai dėmesio.

Anemija – tai būklė, kai žmogus ilgą laiką kenčia deguonies badą. Mūsų organizme už deguonies išnešiojimą yra atsakingi eritrocitai ir juose esantis baltymas hemoglobinas. Sumažėjus jų kiekiui, visi organai nebegauna pakankamai deguonies. Žmogų vargina silpnumas, nuovargis bei mieguistumas. Anemija kaip kilpa palaipsniui veržia gyvybę.

Bendrasis tyrimas, kuris atliekamas dažniausiai, parodo hemoglobino kiekį kraujyje. Tačiau jo pokyčiai atsiranda, kai jau pradedamos naudoti organizmo geležies atsargos. Todėl anemijos problemą daug anksčiau išryškina feritino tyrimas, kurio mūsų teritorinės ligonių kasos nefinansuoja.

„Medicina practica“ organizuojamos pirmosios sveikatos profilaktikos akcijos „Nusimesk anemijos kilpą!“ metu Kauno Šilainių, Panevėžio ir Tauragės miestų poliklinikose, kur įsikūrusios šios įstaigos laboratorijos, atliekami bendrieji kraujo, geležies kiekio kraujyje ir feritino tyrimai su 30 proc. nuolaida. Be to, platinamos skrajutės, skelbiama informacija žiniasklaidoje.

http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=9252984&categoryID=3939742&ndate=1144357200