Ar Jūs viską žinote apie savo odą?

UAB Medicina practica laboratorija kartu su partneriu VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetu pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ įgyvendinimo priemonę Nr. J05-LVPA-K-04 „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“ įgyvendino projektą „Pamatinių odos savybių tyrimo MySkin, paremto genetiniais ir biocheminiais duomenimis, ir algoritmo, prognozuojančio silpnąsias odos savybes, kūrimas“ (Nr. J05-LVPA-K-04-0127). Informacija apie projektą viešinama https://2014.esinvesticijos.lt/lt/

Projekto tikslas buvo atlikti genetinių bei biocheminių odos funkcinių savybių žymenų paiešką siekiant sukurti tyrimą ir tyrimo algoritmą, kuris, remiantis genetiniais ir biocheminiais duomenimis, suteiktų informacijos apie pamatines bei silpnąsias žmogaus odos savybes bei leistų priimti individualizuotus odos priežiūros spendimus.

Galutinis projekto produktas – inovatyvus pamatinių odos savybių tyrimas MySkin®.

Kas yra MySkin®?

MySkin® – personalizuotos medicinos pavyzdys, padedantis įvertinti paciento odos būklę, remiantis individualiu genetinių žymenų ir laboratorinių kraujo rodiklių algoritmu.

Inovatyvus pamatinių odos savybių tyrimas MySkin®, paremtas naujausiais mokslui žinomais genetiniais ir kraujo pokyčių rodikliais. Tai inovatyvus tyrimas, apjungiantis visumą požymių, susijusių su odos būkle. Išskirtinė šio produkto savybė, kurios neturi rinkoje egzistuojantys analogai, - vertinti ne tik genetinius rodiklius, bet ir momentinius biocheminius, imunologinius kraujo tyrimų rezultatus, kurie parodo esamą odos būklę bei leidžia prognozuoti bei sekti taikomo gydymo, profilaktikos priemonių poveikį.

Identifikavus ir nustačius, naujausius mokslui žinomus genetinius polimorfizmus ir kraujo tyrimų rodiklius Lietuvos populiacijos gyventojams, tiesiogiai veikiančius odos būklę, vietinės rinkos vartotojams pristatomas kompleksinis tyrimas, kurio pagalba pacientams bus suteikiama informacija, atspindinti paveldimus ir kintančius žymenis, veikiančius pagrindines odos funkcijas: elastingumą, drėgnumą, mechaninį atsparumą ir apsaugą, imuninį atsaką bei uždegimo moduliatorinę ir kt.

MySkin® pasižymi kompleksiškumu bei praktiniu pritaikymu: tiriamos 15 skirtingų genų mutacijos (VNP – vieno nukleotido polimorfizmai) ir ne mažiau 25 laboratoriniai kraujo parametrai. Juos apjungus į vieną rezultatų vertinimo algoritmą, gauname pilną informaciją apie individualaus asmens odos būklę, padedančią specialistui pakankamai tiksliai vertinti bei prognozuoti klinikines situacijas, kartu pasitelkus surinktus anamnezinius duomenis, odos apžiūros radinius ir pan.

Naudojamos metodikos: genotipavimas realiu laiku, biocheminiai ir hematologiniai tyrimai: tėkmės citometrija, fotometrija; programinė analizė.

Projekto tikslas buvo atlikti genetinių bei biocheminių odos funkcinių savybių žymenų paiešką siekiant sukurti tyrimą ir tyrimo algoritmą, kuris, remiantis genetiniais ir biocheminiais duomenimis, suteiktų informacijos apie pamatines bei silpnąsias žmogaus odos savybes bei leistų priimti individualizuotus odos priežiūros spendimus.

Galutinis projekto produktas – inovatyvus pamatinių odos savybių tyrimas MySkin®.

Ką vertina MySkin® genetinis tyrimas?

MySkin® genetinis tyrimas orientuotas į mutacijas genuose, kurie atsakingi už 5 svarbiausias odos funkcijas:

  1. Apsauginė antioksidacinė odos funkcija;
  2. Elastingumas ir odos atraminė funkcija;
  3. Odos imuninio atsako funkcija;
  4. Odos drėkinimo funkcija;
  5. Apsaugos nuo UV spindulių funkcija.

Kiekviena žmogaus ląstelė turi genetinę medžiagą – DNR, iš kurios susideda chromosomos. Žmogaus ląstelės turi 46 chromosomas, 23 iš tėvo ir 23 iš motinos pusės. Tokiu būdu pusė genetinės informacijos gaunate iš tėvo ir kitą pusę iš motinos. Tačiau mūsų genuose gali būti pokyčių (mutacijų), kurios gali turėti neigiamą poveikį. Dėl to turimos mutacijos gali būti trijose būsenose:

  1. Homozigotinė būsena be mutacijos (iš tėvo ir mamos pusės nepaveldėjote žalingos mutacijos) – neigiamų pokyčių tiriamame gene neturite ir šis genas funkcionuoja optimaliai.
  2. Heterozigotinė būsena (mutaciją gavote iš tėvo arba iš mamos pusės) – pusė turimos genetinės informacijos yra su mutacija ir kita pusė be. Tokiu atveju genas funkcionuoja ne optimaliai, tačiau mutacijos poveikis silpnesnis.
  3. Homozigotinė būsena su mutacija (iš tėvo ir mamos pusės paveldėjote mutaciją) – jūsų visa turima genetinė informacija yra su mutacija. Tokiu atveju geno funkcionavimas yra susilpnėjęs, o mutacijos poveikis stipresnis.

MySkin® genetinis tyrimas atliekamas naudojant pažangiausias molekulinės biologijos technologijas, kurios tiriamuose genuose leidžia nustatyti visas 3 ankščiau minėtas būsenas. Pagal gautus genetinius rezultatus algoritmo pagalba kiekvienai kategorijai suskaičiuojamas rizikos laipsnis.

Dauguma genetiškai užprogramuotų požymių jaunesniame amžiuje gali būti nepastebimi ir pradėti ryškėti tik sulaukus 30 metų. Šis genetinis tyrimas leis identifikuoti genetiškai užprogramuotus odos senėjimo požymius ir pritaikant konkrečias medžiagas sumažinti šių požymių pasireiškimą ateityje.

Jūsų genai, gyvenimo būdo ir mitybos pasirinkimai nulemia, kaip atrodys ir laikui bėgant keisis oda. Ypač tikslus MySkin® DNR tyrimas leidžia pažvelgti į genus, kurie daro įtaką odos būklei. Jo dėka sužinome apie genų mutacijas – genetinius pokyčius, kurie gali susilpninti arba sustiprinti genų išraišką ir taip įtakoti odos savybes. Susipažinę su savo MySkin® tyrimo rezultatais, geriau suprasite savo organizmo poreikius ir įgysite žinių apie tai, kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali būti reikalingi, kad jūsų oda ilgą laiką išliktų jaunatviška ir sveika.

Atlikto MySkin® tyrimo aprašyme rasite skirtingų odos funkcijų rezultatus, kurie supažindins su paveldėtais genetiniais požymiais. Rekomenduojame daugiausiai dėmesio skirti odos funkcijoms, kuriose nustatyta didelė rizika.

Apsauginė ir antioksidacinė odos funkcija

Apsauginė ir antioksidacinė odos funkcija atspindi Jūsų odos pajėgumą priešintis neigiamam aplinkos poveikiui.

Jūsų oda nuolat patiria neigiamą išorės veiksnių poveikį. Kai vartojate alkoholį, ilgą laiką leidžiate saulėje, rūkote ar esate aplinkoje, kur didelė oro tarša, oda susiduria su laisvaisiais radikalais. Laisvieji radikalai yra reaktyvios molekulės, kurios, sąveikaudamos su sveikomis organizmo ląstelėmis, jas pažeidžia, todėl oda sensta sparčiau nei įprastai. Jūsų kūnas turi gynybinę funkciją – gamina baltymus, pasižyminčius antioksidacinėmis savybėmis, kurie kovoja su laisvųjų radikalų sukeltu oksidaciniu stresu. Genetiniai pokyčiai gali nulemti išbalansuotą antioksidantų gamybą organizme ir taip sumažinti odos pajėgumą priešintis žalingiems aplinkos veiksniams.

MySkin® tyrime analizuojamų apsauginę ir antioksidacinę odos funkciją nulemiančių genetinių žymenų pokyčių poveikis odai:

  1. Hidracijos sutrikimai – išsausėjimas, riebalų išsiskyrimo padidėjimas;
  2. Spartesnis senėjimas;
  3. Papilkėjusi, negyvybinga oda;
  4. Nelygus, šiurkštus odos paviršius;
  5. Padidėjusi kuperozės tikimybė, išsiplėtę kapiliarai, kraujagyslės.

Elastingumas ir odos atraminė funkcija

Elastingumas ir odos atraminė funkcija nulemia Jūsų polinkį į raukšlėjimąsi ir odos stangrumo praradimą.

Kolagenas ir elastinas – du poodinio jungiamojo audinio baltymų tipai, atsakingi už odos struktūros, elastingumo ir stangrumo palaikymą. Organizmui senstant, šių medžiagų gamyba fibroblastuose sulėtėja, todėl oda pamažu raukšlėjasi ir praranda tvirtumą. Genetiniai pokyčiai jūsų kūne gali sutrikdyti kolageno ir elastino išskyrimą, taip sutrikdydami pusiausvyrą. Įvykus tokiems pokyčiams, oda jaunatvišką išvaizdą praranda anksčiau.

MySkin® tyrime analizuojamų elastingumo ir odos atraminę funkciją nulemiančių genetinių žymenų pokyčių poveikis odai:

  1. Odos plonėjimas;
  2. Ryškesnės raukšlės;
  3. Spartesni veido ovalo pokyčiai;
  4. Maišeliai po akimis;
  5. Prastesnis žaizdų gijimas.

Odos imuninio atsako funkcija

Odos imuninio atsako funkciją atspindi uždegiminiai procesai vykstantys Jūsų organizme.

Jūsų oda veikia kaip apsauginis sluoksnis, užkertantis kelią virusams, bakterijoms, alergenams ir toksiškoms medžiagoms. Dėl genetinių pokyčių, organizmas gali išskirti per daug uždegiminių baltymų, sukeldamas per stiprią kūno reakciją į išorės dirgiklius. Tuomet organizmas įprastą kosmetiką ar buityje naudojamas medžiagas laiko svetimkūniais ir sukelia uždegimą, skirtą su jais kovoti. Sustiprėjęs uždegimas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių ankstyvojo odos senėjimo priežasčių.

MySkin® tyrime analizuojamų odos imuninio atsako funkciją nulemiančių genetinių žymenų pokyčių poveikis odai:

  1. Odos jautrumas;
  2. Ilgai išliekantis raudonis;
  3. Bėrimas;
  4. Odos sausumas ir jautrumas.

Odos drėkinimo funkcija

Odos drėkinimo funkcija atspindi Jūsų odos polinkį į išsausėjimą.

Odos sveikatos užtikrinimui ypač svarbus yra drėgmės išlaikymas. Sausa oda yra jautresnė aplinkos veiksniams, todėl dažnai būna sudirgusi ar šerpetojasi. Išsausėjusi oda praranda gyvybingumą, greičiau sensta bei prasčiau atlieka barjerinę apsauginę funkciją. Už odos drėkinimą atsakingos medžiagos vadinamos natūraliais drėkinamaisiais faktoriais.

Už odos drėgmės išlaikymą yra atsakingi ląstelių membranos baltymai (akvaporinai), kurie reguliuoja drėkinamųjų medžiagų srautus tarp ląstelių. Genetiniai pokyčiai gali sutrikdyti drėkinamųjų faktorių gamybą ir vandens paskirstymą odoje, taip nulemdami odos išvaizdos ir sveikatos prastėjimą.

MySkin® tyrime analizuojamų odos drėkinimo funkciją nulemiančių genetinių žymenų pokyčių poveikis odai:

  1. Šerpetojimas;
  2. Smulkios raukšlės;
  3. Negyvybinga oda.

Apsaugos nuo UV spindulių funkcija

Apsaugos nuo UV spindulių funkcija atspindi Jūsų odos atsparumą saulės poveikiui.

UV spinduliai, kurie veikia odą leidžiant laiką saulėje, yra viena reikšmingiausių priešlaikinio odos senėjimo priežasčių. Saulės spinduliai sukelia uždegimines odos reakcijas, ardo kolageną ir elastiną, skatina randėjimo procesus. Nuo žalingos saulės poveikio saugo melaninas – odos ląstelėse sintetinamas baltymas. Genetiniai pokyčiai gali sutrikdyti šio baltymo gamybą organizme, todėl oda tampa jautresnė neigiamam saulės poveikiui.

MySkin® tyrime analizuojamų apsaugos nuo UV spindulių funkciją nulemiančių genetinių žymenų pokyčių poveikis odai:

  1. Odos nudegimas;
  2. Pigmentinės dėmės;
  3. Smulkių raukšlių tinklas;
  4. Papilkėjusi, negyvybinga oda;
  5. UV spinduliuotės sukeltos odos ligos.

SEKITE MUS SOCIALINIUOSE TINKLUOSE IR LAUKITE NAUJIENŲ, KADA BUS GALIMYBĖ ATLIKTI MYSKIN® TYRIMUS.