Norite, kad jūsų vaiko sveikatą ištirtų išsamiau? Esate teisūs!

Data: 2020-07-10

Specialistų patirtis rodo, kad vien tik bendrojo kraujo tyrimo neretai nepakanka, jei norima diagnozuoti dar tik užsimezgančią lėtinę ligą. Todėl privalomą vaikų profilaktinė sveikatos patikrą geriau atlikti išsamiau.

Aplenkite ligos ženklus

Kuo anksčiau pastebima liga, tuo didesnė galimybė ją lengviau išgydyti. Čia didžiulis vaidmuo tenka pažangiems laboratoriniams tyrimams, kurie gydytojui tiksliai parodo menkiausius paciento organizmo pokyčius. Tuomet galima skirti tinkamą gydymą, kol neišryškėjo įsibėgėjančios ligos ženklai.

Vaikai – ypač jautri pacientų grupė. Jų fiziologija per metus greitai keičiasi, o jaunieji pacientai dažniausiai nepasako apie savo sveikatos pablogėjimą. Todėl kasmet privaloma vaikų profilaktinė sveikatos patikra turi būti atliekama ne dėl „varnelės“.

Vis tik ši patikra kol kas labiau sukoncentruota į vaiko fizinę raidą: ūgį, svorį, laikyseną, regėjimą, klausą. Tėvai skundžiasi, kad gydytojai per mažai turi laiko apžiūrai, o neretai net elementarių laboratorinių tyrimų esą tenka reikalauti.

Kada neužtenka bendrojo kraujo tyrimo

Specialistai pabrėžia, kad be kraujo ir šlapimo tyrimų neturėtų būti pradedama kalba apie sveikatą. Net kai vaikas neturi nusiskundimų, atlikus tyrimus gali atsiskleisti neraminanti situacija.

Profilaktiškai ar įtarus ligą dažniausiai atliekamas bendrasis kraujo tyrimas (BKT). Jis leidžia gydytojui įvertinti apie 26 skirtingus kraujo sudėties parametrus: leukocitus, hemoglobiną, eritrocitus, trombocitus ir kt. Tačiau BKT tyrimas gali būti per silpnas, jei norima diagnozuoti dar tik užsimezgančią lėtinę ligą.

Matyt, vienas ryškiausių pavyzdžių – geležies stokos anemijos (mažakraujystės) diagnostika. Vaikams dažnai trūksta geležies. Atlikus vien įprastą BKT mažakraujystę galima nustatyti gana vėlai, kai geležies atsargos organizme jau būna išsekusios. Šios mažakraujystės pradžią bei jos slaptą formą atskleidžia tik feritino tyrimas.

Laiku įspėjo apie anemijos grėsmę

„Medicina practica“ laboratorijos pernai vykdytos išsamesnio vaikų ištyrimo programos akcijos metu apie 20 proc. vyresnio amžiaus mergaičių (13–18 m.) nustatytas feritino trūkumas. Tai rodo, kad jaunosioms pacientėms grėsė geležies stokos anemija. Jaunesnių mergaičių (7–12 m.) grupėje šio geležį organizme išsaugoti padedančio baltymo stigo 7,5 proc.

Hemoglobino kiekis buvo sumažėjęs per 11 proc. visų ištirtų moksleivių. Tai reiškia, kad jų geležies atsargos buvo labai išnaudotos.

Susirgę geležies stokos mažakraujyste vaikai jaučiasi pavargę, pablogėja mokymasis, jiems sunku atlikti kasdienius darbus ar pakelti didesnį fizinį krūvį. Be to, neišgydyta mažakraujystė moteris dažnai atsiveja iš paauglystės ir sukelia rimtų sveikatos problemų – ypač besilaukiančiosioms.

Nerimą kelia ir kiti rezultatai

Kiti „Medicina practica“ laboratorijos apie du mėnesius 11-oje Lietuvos miestų organizuotos akcijos rezultatai taip pat leidžia teigti, kad teisūs tie tėvai, kurie nori savo vaiko sveikatą ištirti išsamiau.

Štai atlikus vitamino D (25 (OH) D3) tyrimą nustatyta, kad daugiau nei 61 proc. ištirtųjų nepakanka šio saulės vitamino. Kai jo trūksta, net ir jauniems žmonėms gali keistis kaulų struktūra, mažėti raumenų jėga, didėti cukrinio diabeto, aukšto arterinio kraujospūdžio ir nutukimo pavojus, kisti kiaušidžių veikla ir kt.

Apie 16 proc. ištirtųjų kraujyje nustatyta padidinta gliukozės koncentracija, kuri įspėja apie kaip epidemija plintančio cukrinio diabeto riziką. Tokie neraminantys rezultatai gauti išanalizavus per pusės tūkstančio moksleivių tyrimų atsakymų.

Tęsia išsamesnio ištyrimo programą 

Šiemet „Medicina practica“ laboratorija ir toliau tęsia išsamesnę vaikų ištyrimo programą. Jo metu jauniesiems pacientams iš vieno kraujo mėginio už žymiai mažesnę kainą atliekami šeši – bendras kraujo, bendras baltymo, gliukozės, kalcio, feritino, vitamino D – tyrimai. Taip pat ištiriamas šlapimas.

Vaikams paėmus kraujo daug pigiau atliekamas ir tiksliausias latentinės tuberkuliozės testas „QuantiFERON-TB Gold plus“, kuris nesukelia šalutinio poveikio. Kiekvieno akcijos metu išsityrusio vaiko laukia dovanėlė – rankų dezinfekantas. Tokia akcija vyks iki rugsėjo mėnesio pabaigos.

Kitos aktualijos