Skip to main content
Feritinas

Feritinas

Tyrimas skirtas įvertinti, kiek organizme yra sukaupta geležies. Atliekamas kartu su geležies kiekio ir geležies bendrosios sujungimo gebos (TIBC) tyrimais leidžia įvertinti geležies trūkumo ar pertekliaus sunkumą.

grįžti į sąrašą

14,00 

Aprašymas

Kam reikalingas tyrimas?

Tyrimas skirtas įvertinti, kiek organizme yra sukaupta geležies. Atliekamas kartu su geležies kiekio ir geležies bendrosios sujungimo gebos (TIBC) tyrimais leidžia įvertinti geležies trūkumo ar pertekliaus sunkumą.

Kada reikia atlikti tyrimą?

Feritino tyrimą reikia atlikti, kai įtariama geležies stoka organizme:
1. jei BKT (bendrajame kraujo tyrime) nustatoma sumažėjusi hemoglobino koncentracija, sumažėjęs hematokritas, ypatingai jei pagal BKT parametrus eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai) yra mažesni ir juose yra mažiau hemoglobino nei įprastai;
2. jei jaučiami geležies stokos anemijos požymiai: lėtinis nuovargis, išsekimas, galvos svaigimas, silpnumas, galvos skausmai. Sunerimti reikia, jei jaučiate sunkaus geležies trūkumo simptomus: dusulį, spengimą ausyse, mieguistumą ir dirglumą;
3. jei vaikams sutrinka pažinimas, sunkiau sekasi mokytis mokykloje;
4. jei jaučiamas iškreiptas potraukis valgyti neįprastas medžiagas (saldymedžio šaknis, kreidą, molį, žemę);
5. jei atsiranda įtrūkimai burnos kampučiuose, ant rankų ir kojų pirštų nagų stebimi šaukšto formos įdubimai, jaučiamas liežuvio deginimas, ar apima jausmas, kad liežuvis yra išsilyginęs.
Feritino tyrimą reikia atlikti įtariant perteklinį geležies kaupimąsi (hemochromatozę) organizme, ypač, kai jaučiami simptomai, tokie kaip:
1. sąnarių skausmai;
2. nuovargis, silpnumas, energijos trūkumas;
3. skrandžio skausmas;
4. libido praradimas;
5. širdies problemos.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Prieš mėginio paėmimą reikia susilaikyti nuo valgymo 9-12 valandų. Galima gerti tik vandenį.

Ką reiškia mano rezultatai?

Feritino koncentracija sumažėja esant ilgalaikiam geležies trūkumui, padidėja hemochromatozės ir kitų sutrikimų, susijusių su pertekliniu geležies kaupimu organizme, atvejais, taip pat pakartotinai kraujo perpylimais gydomiems žmonėms. Feritinas yra ūminės fazės baltymas, o tai reiškia, kad jo koncentracija didėja žmonėms, sergantiems uždegiminėmis, kepenų ligomis, lėtinėmis infekcijomis, autoimuninėmis ligomis ir tam tikromis vėžio formomis, piktnaudžiaujant alkoholiu. Tačiau jis nenaudojamas šių būklių diagnozei ar gydymo stebėjimui.

Susiję tyrimai

Geležis, geležies bendroji sujungimo geba (TIBC), geležies laisvoji sujungimo geba (UIBC), geležies (transferino) įsotinimas, BKT (bendras kraujo tyrimas)

Susijusios būklės/ligos.

Anemija, Geležies stokos anemija, hemochromatozė

AKTUALI INFORMACIJA

Pavasarinis nuovargis ar anemija?

Pradėjote jaustis kaip išsunkta citrina, viskas dirgina, blanksta gyvenimo spalvos? Bandote tai „nurašyti“ pavasariniam nuovargiui ar dideliam darbo krūviui, o realybė gali būti visai kita – susidūrėte su anemija (mažakraujyste)….

Kai anemija artėja keturmyliais žingsniais

Kai anemija artėja keturmyliais žingsniais Jaučiatės kaip išsunkta citrina ir viskas dirgina? Susirūpinkite, ar jūsų gyvybinių jėgų kaip kilpa neveržia anemija (mažakraujystė). Deja, ji ilgai neišsiduoda – apie dar tik…