Skip to main content

Kreatinkinazė (CK)

CK tyrimas yra skirtas nustatyti ir stebėti raumenų pažeidimus. Anksčiau tyrimas buvo naudojamas miokardo infarktui diagnozuoti – dabar šiuo atžvilgiu tyrimą pakeitė kitas, jautresnis, troponino I arba troponino T tyrimas.

grįžti į sąrašą

7,50 

Aprašymas

Kam reikalingas tyrimas?

CK tyrimas yra skirtas nustatyti ir stebėti raumenų pažeidimus. Anksčiau tyrimas buvo naudojamas miokardo infarktui diagnozuoti – dabar šiuo atžvilgiu tyrimą pakeitė kitas, jautresnis, troponino I arba troponino T tyrimas.

Kada reikia atlikti tyrimą?

CK tyrimas atliekamas įtarus raumenų pažeidimą ir reguliariais intervalais, siekiant stebėti pažeidimo progresavimą, arba kai pacientas patyrė fizinę traumą, sužalojimą avarijos metu, arba nudegus. Tyrimas gali būti paskirtas, jei pacientui pasireiškia šie simptomai: nuovargis, raumenų skausmai, silpnumas, patamsėjęs šlapimas.
Kartais CK gali būti skiriamas, jei pacientui skauda krūtinę dėl galimo širdies priepuolio arba diagnozavus širdies priepuolį, siekiant stebėti progresuojančią žalą širdies raumeniui.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Nereikia.

Ką reiškia mano rezultatai?

Didelis CK fermento aktyvumas arba aktyvumo padidėjimas tarp pirmojo ir antrojo kraujo paėmimo dažniausiai parodo, kad buvo pažeisti raumenys, tačiau neatskleidžia pažeidimo vietos ar priežasties. Laikui bėgant atlikti pakartotiniai tyrimai, parodantys padidėjusį, o vėliau sumažėjusį CK aktyvumą, reiškia, kad raumenų pažeidimas sumažėjo, o padidėjęs ar nuolat didelis CK aktyvumas reiškia, kad žala nėra pašalinta.
Sergančiųjų rabdomiolize asmenų CK vertės yra 100 kartų didesnės už normalias.
Krūtinės skausmas ir padidėjusi CK koncentracija parodo neseniai įvykusio širdies priepuolio tikimybę.
Vidutiniškai padidėjęs CK aktyvumas yra nustatomas didelį fizinį aktyvumą turintiems asmenims (pvz., svorio kilnotojams, kovos menais užsiimantiems arba po ilgų treniruočių).
CK aktyvumo padidėjimas stebimas esant raumenų pažeidimams, kuriuos sukelia, pavyzdžiui, pargriuvimas, automobilio avarija, chirurginė operacija ar šūvis. Piktnaudžiavimas alkoholiu taip pat šiek tiek padidina CK aktyvumą. Kai kurie vaistai, ypač cholesterolio kiekį mažinantys (statinai ir fibratai), gali pažeisti raumenis ir padidinti CK aktyvumą.
Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu CK aktyvumas gali būti mažesnis.
Didelę raumenų masę turinčių asmenų (atitinkamai vyrų labiau nei moterų) CK aktyvumas yra didesnis.

Susiję tyrimai

CK-MB, mioglobinas, troponinas I arba troponinas T

Susijusios būklės/ligos.

Raumenų pažeidimai, rabdomiolizė, miokardo infarktas