Skip to main content
Lipazė

Lipazė

Tyrimas naudojamas pankreatito ar kitų kasos ligų diagnostikai. Kiek rečiau lipazės tyrimas naudojamas diagnozuojant ir vertinant cistinės fibrozės, celiakijos ir Krono ligos eigą.

grįžti į sąrašą

8,00 

Aprašymas

Kam reikalingas tyrimas?

Tyrimas naudojamas pankreatito ar kitų kasos ligų diagnostikai. Kiek rečiau lipazės tyrimas naudojamas diagnozuojant ir vertinant cistinės fibrozės, celiakijos ir Krono ligos eigą.

Kada reikia atlikti tyrimą?

Tyrimas skiriamas, kai atsiranda kasos ligos simptomų, tokių kaip stiprus pilvo skausmas, karščiavimas, apetito praradimas ar pykinimas.
Pakartotini lipazės tyrimai leidžia įvertinti gydymo efektyvumą.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Nereikia.

Ką reiškia mano rezultatai?

Sergant ūminiu pankreatitu lipazės kiekis yra labai didelis, paprastai 5-10 kartų didesnis už normą. Staigus lipazės koncentracijos kraujyje padidėjimas per 24-48 valandas nuo ūminių simptomų atsiradimo, ir sumažėjimas maždaug po 5-7 dienų, paprastai parodo ūminį pankreatitą. Lipazės koncentracijos padidėjimą paprastai lydi kito fermento, amilazės, kiekio padidėjimas.
Šiek tiek padidėjęs lipazės kiekis gali atsirasti sergant kitomis ligomis, tokiomis kaip inkstų ligos, parotitas ar pepsinė opa, o retais atvejais padidėjęs lipazės kiekis yra susijęs su piktybiniais navikais.
Lipazės kiekio sumažėjimas gali reikšti lėtinį kasos pažeidimą dėl cistinės fibrozės, cukrinio diabeto.
Žmonėms, kuriems trūksta lipazės, gali padidėti cholesterolio ir (arba) triacilglicerolių kiekis, padidėti kraujospūdis, tampa sunku numesti svorio, gali išsivystyti venų varikozė.
Vaistai, galintys paveikti lipazės kiekį, yra kodeinas, indometacinas, morfinas ir kiti vaistai, kuriuose yra druskos rūgšties (HCl) likučių.

Susiję tyrimai

Amilazė, kasos amilazė

Susijusios būklės/ligos.

Pankreatitas, kasos ligos, cistinė fibrozė, celiakija, Krono liga, cukrinis diabetas