Skip to main content

Lipoproteinas (a) (Lp(a))

Lipoproteinas (a) dažniausiai matuojamas siekiant įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę. Nėra naudojamas kaip atrankinis tyrimas sveikatos problemoms prieš pasireiškiant simptomams nustatyti, nėra įprastas lipidų profilio tyrimas, nors rekomenduojama jį atlikti didelės rizikos grupės žmonėms.

grįžti į sąrašą

9,00 

Aprašymas

Kam reikalingas tyrimas?

Lipoproteinas (a) dažniausiai matuojamas siekiant įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę. Nėra naudojamas kaip atrankinis tyrimas sveikatos problemoms prieš pasireiškiant simptomams nustatyti, nėra įprastas lipidų profilio tyrimas, nors rekomenduojama jį atlikti didelės rizikos grupės žmonėms.

Kada reikia atlikti tyrimą?

Lp(a) paprastai atliekamas asmenims, kuriems yra nustatyta didesnė širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Ekspertai nesutaria, kada atlikti Lp(a) tyrimą. Medicinos organizacijos teikia rekomendacijas Lp(a) skirti turintiems širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, tokių kaip:
1. ankstyva širdies ir kraujagyslių ligų diagnozė;
2. labai didelis MTL cholesterolio kiekis;
3. širdies ir kraujagyslių ligomis serga (sirgo) šeimos nariai, ypač jei ligos pasireiškė ankstyvame amžiuje ir daugiau nei vienam pirmos eilės giminaičiui;
4. didelė šeiminės hipercholesterolemijos (paveldimo sutrikimo, lemiančio didelį „blogojo“ MTL cholesterolio kiekį) rizika.
Lp(a) tyrimas gali būti atliekamas kai vartojami cholesterolio kiekį mažinantys vaistai, o „blogojo“ MTL cholesterolio lygis nesumažėja, kaip tikėtasi. Tada gydytojas galės geriau įvertintų širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir pakeistų gydymą.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Prieš mėginio paėmimą reikia susilaikyti nuo valgymo 9-12 valandų. Galima gerti tik vandenį.

Ką reiškia mano rezultatai?

Lp(a) lygis skiriasi priklausomai nuo individualios genetikos. Skirtingai nuo lipidogramoje vertinamų lipoproteinų cholesterolio kiekių, kurie dažnai yra susijęs su mityba ir gyvenimo būdu, Lp(a) kiekį daugiausia lemia genai, perduodami iš kartos į kartą, ir jį sunku pakeisti dieta ar vaistais.
Didelis Lp(a) kiekis laikomas potencialia širdies ir kraujagyslių problemų, tokių kaip aterosklerozinių plokštelių atsiradimas arterijose, širdies priepuolis ir insultas, priežastimi. Paprastai Lp(a) rezultatas >125 nmol/l (arba >50 mg/dl) yra laikomas rizikos veiksniu.
Norint interpretuoti rezultatą, reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių, tokių kaip amžius, kiti cholesterolio tyrimų rezultatai, papildomi širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai ir apskritai bendra sveikatos būklė.
Lp(a) lygis paprastai išlieka stabilus laikui bėgant, todėl paprastai tyrimas atliekamas tik vieną kartą. Lp(a) gali padidėti pacientams, sergantiems lėtine inkstų liga, rezultatams įtakos gali turėti esama sveikatos būklė.

Susiję tyrimai

Lipidograma, bendrasis cholesterolis, MTL cholesterolis, DTL cholesterolis, ne DTL cholesterolis, triacilgliceroliai, Apo A-1, Apo B

Susijusios būklės/ligos.

Aterosklerozė, šeiminė hipercholesterolemija

21 chromosomos trisomija
(Down sindromas)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.