Skip to main content
Litis

Litis

Ličio tyrimas naudojamas pacientų, sergančių bipoliniais susirgimais (pasireiškiančiais manijos ir depresijos epizodais), gydymo stebėsenai, taip pat siekiant įvertinti ličio toksinį poveikį.

grįžti į sąrašą

18,00 

Aprašymas

Kam reikalingas tyrimas?

Ličio tyrimas naudojamas pacientų, sergančių bipoliniais susirgimais (pasireiškiančiais manijos ir depresijos epizodais), gydymo stebėsenai, taip pat siekiant įvertinti ličio toksinį poveikį.

Kada reikia atlikti tyrimą?

Ličio tyrimą jums paskirs gysytojas, jeigu jums skiriamas gydymas ličio preparatais. Tyrimas gali būti skiriamas reguliariais intervalais gydymui stebėti, siekiant išvengti intoksikacijos ličio preparatais. Tyrimą reiktų atlikti, jeigu vartojant ličio preparatus pasireiškia pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas, silpnumas, galvos svaigimas, neaiški kalba, raumenų kontrolės praradimas, sutrikęs mąstymas ar atmintis.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Gydymo stebėsenos tikslu mėginys turi būti paimtas 8-12 valandų po paskutinės ličio dozės. Kitais atvejais specialaus pasiruošimo nėra.

Ką reiškia mano rezultatai?

Atliekant ličio tyrimą gydymo stebėsenos tikslu, svarbu, kad rezultatas patektų į terapinį intervalą 0,5-1,2 mmol/l. Asmenys, kurių rezultatai patenka į šį intervalą, reaguoja į vaistą (litį) be jokių toksiškumo simptomų. Atsakas į gydymą ir šalutinių poveikių išsivystymas yra labai individualūs.
Jeigu ličio koncentracija yra mažesnė nei terapinis intervalas, tikėtina skiriamas gydymas yra nepakankamas, gydytojas turėtų dozę pakoreguoti.
Jeigu ličio koncentracija yra per didelė (didesnė nei terapinis intervalas), dozę reikia mažinti, nes didėja intoksikacijos rizika. Ličio koncentracija didėja ir kyla šalutinių poveikių rizika kai netenkama druskos ir vandens (laikantis dietos be druskos, gausiai prakaituojant arba sergant ligomis, sukeliančiomis vėmimą ir viduriavimą).
Įvairūs receptiniai ar nereceptiniai vaistai ir papildai taip pat gali padidinti arba sumažinti ličio koncentraciją.
Ličio vertės >1,6 mmol/l yra laikomos kritinėmis, kai pasireiškia ličio šalutinis poveikis. Ryšio tarp ličio koncentracijos ir inoksikacijos laipsnio nėra nustatyta.

Susiję tyrimai

Šlapalas, kreatininas, glomerulų filtracijos greitis, kalcis, TTH, PTH

Susijusios būklės/ligos.

Maniakinė depresinė psichozė, bipolinis sutrikimas, manija, depresija