Skip to main content
Transferinas

Transferinas

Transferinas yra geležį organizme surišantis ir pernešantis ją į audinius baltymas. Skirtas įvertinti geležies apykaitą ir jos sutrikimus.

grįžti į sąrašą

15,00 

Aprašymas

Kam reikalingas tyrimas?

Transferinas yra geležį organizme surišantis ir pernešantis ją į audinius baltymas. Skirtas įvertinti geležies apykaitą ir jos sutrikimus.

Kada reikia atlikti tyrimą?

Transferiną rekomenduojama ištirti įtariant geležies trūkumą (dažniausia dėl anemijų) arba perteklių (pavyzdžiui, hemochromatozę), kai norima stebėti savo mitybos būklę. Gydytojai gali užsakyti šį tyrimą vertindami kapenų funkciją.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Prieš mėginio paėmimą reikia susilaikyti nuo valgymo ne trumpiau nei 12 valandų. Galima gerti tik vandenį. Geriausia mėginį imti ryte.

Ką reiškia mano rezultatai?

Transferino rezultatai yra vertinami kartu su kitų geležies apykaitos tyrimų rezultatais.
Esant geležies trūkumui, kraujyje sumažėja geležies kiekis ir transferino įsotinimas, tačiau padidėja TIBC vertė, transferino kiekis.
Geležies pertekliaus (pvz., hemochromatozės) ar apsinuodijimo atvejais, geležies kiekis kraujyje padidėja, o TIBC ir transferinas išlieka normalūs arba sumažėja, dėl to padidėja transferino įsotinimas. UIBC paprastai elgiasi panašiai kaip ir TIBC ar transferinas, tačiau apsinuodijimo geležimi atveju, TIBC išlieka normalus, o UIBC sumažėja.
Padidėjęs TIBC, UIBC arba transferino kiekis paprastai parodo geležies trūkumą, taip pat padidėja nėštumo metu ir vartojant geriamuosius kontraceptikus.
Sumažėjęs TIBC, UIBC arba transferino kiekis gali būti nustatytas šiais atvejais:
1. hemochromatozė;
2. kai kurios anemijų rūšys dėl geležies kaupimosi;
3. prasta mityba;
4. uždegiminės būklės;
5. kepenų ligos;
6. baltymų praradimas su šlapimu (nefrozinis sindromas).
Transferino rezultatus gali įtakoti nesenai (prieš atliekant tyrimus) atliktas kraujo perpylimas. Daugkartinis kraujo perpylimas gali būti geležies pertekliaus priežastimi.
Transferinas taip pat žinomas kaip neigiamas ūminės fazės baltymas, nes uždegiminių procesų metu jo kiekis yra linkęs mažėti. Todėl transferino kiekiui įtakos gali turėti lėtinės uždegiminės būklės, infekcijos ir piktybiniai navikai.

Susiję tyrimai

Geležis, TIBC, UIBC, transferino įsotinimas, feritinas, bendras hematologinis tyrimas, retikuliocitų skaičius, tirpūs transferino receptoriai

Susijusios būklės/ligos.

Geležies stokos anemija, hemolizinė anemija, sideroblastinė anemija, hemochromatozė, apsinuodijimas geležimi kepenų ligos, baltymų stokojanti dieta