Skip to main content
COVID-19 (Koronaviruso) nustatymas iš nosies landų (PGR)

COVID-19 (Koronaviruso) nustatymas iš nosies landų (PGR)

COVID-19 infekcijos sukėlėjo (SARS-CoV-2 (2019-nCoV, koronaviruso) RNR nustatymas tikralaikės PGR metodu. Tyrimo metu nustatoma genetinė SARS-CoV-2 viruso informacija, t.y. aptinkamas virusas. Šis tyrimas parodo, ar žmogus yra užsikrėtęs SARS-CoV-2 virusu ir gali jį platinti. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas, molekuliniai testai laikomi „aukso standartu“ COVID-19 laboratorinei diagnostikai.
Tiriamoji medžiaga – mėginys iš nosies landų.
grįžti į sąrašą

75,00 

Aprašymas

SARS-CoV-2 viruso nustatymui imami nosies landos mėginiai, nes virusas patenka į žmogaus organizmą oro lašiniu būdu, t.y. per kvėpavimo takus. Didžiausia tikimybė aptikti virusą iš nosies išskyrų praėjus 5-7 dienom nuo galimo užsikrėtimo.  Sergantiems ir simptomus jaučiantiems asmenims tikimybė iš nosies išskyrų aptikti virusą mažėja praėjus 7 dienom nuo simptomų pradžios.  Taip nutinka, nes virusas ligos eigoje „leidžiasi“ kvėpavimo takais žemyn, pažeisdamas plaučius.

Svarbu atminti, kad koronavirusų šeima pasižymi virusų gausa, kurie sukelia nuo 15 iki 30 proc. visų peršalimo ligų. Todėl labai svarbu tiksliai identifikuoti SARS-CoV-2 virusą, kuris sukelia COVID-19 infekciją. Tuo tikslu laboratorijoje naudojami reagentai,  kurie nustato 3 arba 4 specifines SARS-CoV-2 viruso RNR dalis (taikinius). Molekulinio tyrimo procedūra gana sudėtinga, nes turi būti atliekama tikro laiko atvirkštinės transkripcijos reakcija, kuri susideda iš keleto etapų. Tyrimo reakcijos gali būti atliekamos tik specializuotose laboratorijose. Molekuliniai tyrimai yra itin jautrūs – jais galima nustatyti 4-5 viruso RNR kopijas mėginyje. Tad, jei gavote teigiamą rezultatą (rezultatas – RASTA), galite būti tikri dėl rezultato tikslumo.

Tyrimo metodas. RNR nustatymas tikralaikės PGR metodu.

Tiriamasis mėginys:. Tepinėlis iš nosies landų

Norminiai dydžiai. RASTA/NERASTA

RASTA rezultatas parodo, kad mėginyje aptiktas SARS-CoV-2 virusas ir žmogus yra užsikrėtęs virusu.

NERASTA rezultatas parodo, kad mėginyje SARS-CoV-2 virusas neaptiktas ir žmogus neužsikrėtęs virusu arba viruso kiekiai maži, todėl tyrimo metu neaptikti.

Trumpai apie COVID-19 susirgimą

COVID-19 liga sergama tiek nejaučiant jokių simptomų (besimptomė forma), tiek jaučiant šiuos simptomus. Dažniausiai jaučiami šie simptomai:

  • karščiavimą,
  • kosulį,
  • gerklės skausmą,
  • skonio ir (arba) uoslės pokyčius arba praradimą,
  • bendrą silpnumą,
  • viduriavimą,
  • nuovargį,
  • raumenų skausmą.

Sunkiais atvejais gali pasireikšti: sunki plaučių infekcija, sepsis ir septinis šokas – generalizuota infekcija ir uždegiminis atsakas, visais šiais atvejais reikalinga specializuota medicininė priežiūra ir pagalba.

COVID-19 infekcijos atveju paciento būklė gali greitai pablogėti. Tai dažnai įvyksta antrąją ligos savaitę.

COVID-19 diagnostika

COVID-19 laboratorinei diagnostikai šiuo metu naudojami molekuliniai, antigeno (https://medicinapractica.lt/produktas/covid-19-koronaviruso-greitasis-antigeno-testas/) ir/arba serologiniai metodai (https://medicinapractica.lt/produktas/covid-19-anti-sars-cov-2-koronaviruso-igm-igg-antikunai/). Šiais metodais nustatomi skirtingi koronaviruso SARS-CoV-2 infekcijos rodikliai. Molekuliniai testai nustato viruso genetinę medžiagą (viruso RNR), greitieji antigeno testai – viruso antigenus (baltymo daleles), o serologiniai arba kraujo tyrimai nustato antikūnus, susidariusius infekuoto asmens organizme kaip imuninis atsakas į koronaviruso infekciją.

Pacientui, sirgusiam lengvos ar vidutinės formos COVID-19 liga, izoliacija gali būti nutraukta po 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas temperatūrą mažinančių vaistų (antipiretikų), ir susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai. Išskirtiniais atvejais izoliacija gali būti nutraukta šeimos gydytojo sprendimu, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę. Gydytojas nutraukti izoliaciją anksčiau nei po 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios gali, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas temperatūrą mažinančių vaistų (antipiretikų), susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai ir atlikus SARS-CoV-2 viruso tyrimus PGR metodu du kartus iš eilės ne trumpesniu kaip 24 val. intervalu juose nerandama SARS-CoV-2 viruso.

Esant sunkiai arba kritiškai sunkiai COVID-19 ligos formai, paciento izoliaciją galima nutraukti po 20 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei ligos simptomai susilpnėjo ir pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas temperatūrą mažinančių vaistų (antipiretikų). Išskirtiniais atvejais izoliacija gali būti nutraukta gydančio gydytojo sprendimu, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę. Gydytojas nutraukti anksčiau izoliaciją nei po 20 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios gali, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas temperatūrą mažinančių vaistų (antipiretikų), susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai ir  atlikus SARS-CoV-2 viruso tyrimus PGR metodu du kartus iš eilės ne trumpesniu kaip 24 val. intervalu juose nerandama SARS-CoV-2 viruso.

Pacientas laikomas pasveikusiu gydančio gydytojo sprendimu, bet ne anksčiau nei jam gali būti nutraukiama izoliacija. Pasveikus pacientui nuo COVID-19 ligos, gydytojas ESPBI IS formoje E025 įrašo diagnozę, nurodydamas TKL-10-AM kodą Z86.18 „Buvusios asmeniui kitos infekcinės ir parazitinės ligos“.

Sertifikatų išdavimas

Pacientams, kuriems reikalingas dokumentas, patvirtinantis SARS-CoV-2 (koronaviruso) PGR tyrimo rezultatus, gali būti išrašomas tyrimo sertifikatas.

Pacientai, kaip atsakingi keliautojai, turėtų pasidomėti apie šalies, į kurią planuoja vykti, taikomus reikalavimus COVID-19 tyrimų atlikimui bei sertifikatų išrašymui (ypač – jeigu jie yra specifiniai) bei iš anksto įspėti laboratoriją prieš atliekant tyrimą arba kreiptis į laboratoriją dėl sertifikato papildymo ne vėliau nei per 24 val. nuo jo gavimo.