Kaip per metus Šilainių poliklinikoje pavyko sukurti Vakarų standartus atitinkančią medicininių tyrimų laboratoriją, buvo informuoti Lietuvos ligoninių asociacijos prezidentas, Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės direktorius, Kauno mero patarėjas sveikatos klausimais Juozas Skirmantas Paukštys ir Kauno poliklinikų vadovai.

Tai pirmoji Lietuvoje tokia poliklinikos laboratorijos reforma. Ji buvo atlikta šios poliklinikos vyr. gydytojo Vidmanto Obelieniaus ir laboratorijos „Medicina practica“ vadovo Svajūno Barakausko iniciatyva.

Šalies poliklinikose daugelyje laboratorijų šiandien situacija yra gana sudėtinga: sumažėjo pacientų skaičius, dažnai stinga modernios įrangos, reikia kelti darbuotojų kvalifikaciją. Išlaikyti savo laboratoriją poliklinikoms neretai tampa per brangu.

Sunkumų sukelia ir tai, kad ligonių kasos nebefinansuoja sudėtingesnių tyrimų.

Be to, mokėjimas už profilaktinius tyrimus priskirtas bendrajam ligonio krepšeliui. Tai apsunkina ligų profilaktikos darbą.

Įvertinus tokią realybę, pernai pradėta Šilainių poliklinikos laboratorijos reforma. Šilainių poliklinikos vyr. gydytojas priėmė sprendimą nuomoti patalpas besispecializuojančiai medicininių tyrimų srityje viešajai įstaigai „Medicina practica“.

„Medicina practica“ per metus atnaujino laboratorijos įrangą, išplėtė atliekamų skirtingų tyrimų spektrą nuo 70 iki 150, o paslaugos liko nepabrangusios. Keliama personalo kvalifikacija, aktyviai vykdomos profilaktinės akcijos visuomenei.

Be to, buvo išlaikytos visos darbo vietos. Poliklinika sutaupė lėšų. Mokami tyrimai, kurių nefinansuoja ligonių kasos, netgi atpigo.

Šis modelis pernai buvo pritaikytas ir Panevėžio miesto poliklinikoje. Ir čia jis davė panašių rezultatų. Laboratorija buvo atnaujinta, o poliklinikos vadovė Irena Čeilitkienė teigė, jog gydymo įstaiga per metus sutaupė 100 000 litų.

Kaip rodo faktai, reforma buvo naudinga ir pacientams, ir gydytojams. Atnaujinta laboratorija kiekvienam pacientui dabar jau suteikia Vakarų standartų paslaugas, kurios liko nepabrangusios.

Viešoji įstaiga „Medicina practica“ įkurta Vilniuje 2000 metais. Jos laboratorijose atliekami hematologiniai, biocheminiai, imunofermentiniai, serologiniai, hormonų, vėžio žymenų ir kiti kraujo bei šlapimo tyrimai. Pernai laboratorija išplėtė savo veiklą. Šiuo metu jau veikia laboratorijos padaliniai Kaune, Panevėžyje, Tauragėje.

„Medicina practica“ pirmoji Lietuvoje ir Baltijos šalyse 2005 m. pavasarį įdiegė skandinavišką „Konelab“ tyrimų įrangą. Tai leidžia tiksliai ir pakankamai greitai atlikti daugumą biocheminių kraujo tyrimų.

Laboratorija, padedama amerikiečių korporacijos DPC, 2005 m. pavasarį įdiegė trečiosios kartos alergenų tyrimų sistemą. Tai leidžia nustatyti ne tik alergeną, bet ir jo porūšį.

Specialistai teigia, jog „Medicina practica“ laboratorijos aprūpintos viena moderniausių ir patikimiausių įrangų Baltijos šalyse. Tyrimų kokybę ir tikslumą garantuoja aukšti Labquality (Suomija) ir RIQAS (Didžioji Britanija) standartai, tyrimams naudojami sertifikuoti reagentai. Darbuotojų kvalifikacija nuolat tobulinama dalyvaujant įvairiuose kursuose.