Pradėjote jaustis kaip išsunkta citrina, viskas dirgina, blanksta gyvenimo spalvos? Bandote tai „nurašyti“ pavasariniam nuovargiui ar dideliam darbo krūviui, o realybė gali būti visai kita – susidūrėte su anemija (mažakraujyste). Abejones gali išsklaidyti pažangūs kraujo tyrimai, kurie dabar daug pigiau atliekami MEDICINA PRACTICA laboratorijoje.
Susirgus anemija organizme pradeda trūkti deguonies, nes nusilpsta kraujas – jame sumažėja hemoglobino ir eritrocitų. Tuomet organizmas dūsta: apima nepaaiškinamas nuovargis, mieguistumas, padidėja jautrumas, labiau apkraunama širdis, kenčia smegenys, raumenys, pradeda silpti imuninė sistema.
Vėliau simptomai dar labiau pagilėja, oda tampa blyški. Šis procesas vyksta lėtai, todėl iš pradžių žmogus gali nepastebėti jokių blogų ženklų. Negydoma anemija gali lemti daugybę lėtinių ligų, kurios trumpina gyvenimą.
Dažniausiai susergama geležies stokos mažakraujyste. Pilnai jos diagnostikai atliekami bendrasis kraujo, geležies kiekio kraujyje ir feritino tyrimai.
Svarbu žinoti, kad bendrasis kraujo tyrimas anemiją leidžia įtarti tik tuomet, kai sekindama organizmą liga atsiskleidžia visa savo jėga. Anksti nustatyti geležies stoką padeda feritino tyrimas.
Kraujas gali nusilpti ir dėl vitamino B12 bei folio rūgšties stokos. Šiai mažakraujystei nustatyti atliekamas homocisteino tyrimas. Sergant B12 anemija gali išsivystyti depresija, demencija, impotencija, visiškai sutrikti eisena, tirpti galūnės ir kt.
Kraują silpnina nepilnavertė mityba, lėtinės ligos, ilgalaikis stresas, kraujo netekimas ir kt. Geležies stokos anemijos rizikos zonoje – merginos ir moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės, aktyviai sportuojantys vyrai. Su vitamino B12 stokos pavojumi dažniau susiduria vegetarai ir veganai, paauglės bei jaunos moterys.
Daugiau informacijos: https://medicinapractica.lt/nusimesk-anemijos-kilpa/