Naują sveikatos profilaktikos akciją „Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!“ Kauno Šilainių, Panevėžio ir Tauragės poliklinikose pradėjo viešoji įstaiga „Medicina practica“.

Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje jau pasiekė epidemijos lygį. Mokslininkai yra įrodę, kad daugelio šių grėsmingų ligų atsiradimui įtaką daro sutrikęs cholesterolio kiekis. Viena iš svarbiausių jo sutrikimo priežasčių – netinkama mityba.

Todėl šį kartą, „Medicina practica“ prašymu, žinoma VU ligoninės gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja Edita Gavelienė specialiai parengė vartotinų maisto produktų lentelę. Toks maistas rekomenduojamas siekiantiems išvengti širdies ir kraujagyslių ligų arba jau sergantiems žmonėms. Ši rekomendacija kartu su lipidogramos tyrimo atsakymu bus įteikiama kiekvienam „Medicina practica“ pacientui.

„Norime, kad žmogus daugiau rūpintųsi savo sveikata. Todėl pirmiausia jam reikia sutvarkyti savo mitybą, kad ateityje išvengtų tablečių vartojimo. Mūsų nuomone, asmeniškai įteiktos maitinimosi rekomendacijos pacientą veiks efektyviau, nei skelbiamos viešai“, – pastebėjo „Medicina practica“ vadovas Svajūnas Barakauskas.

„Medicina practica” tokią sveikatos profilaktikos akciją organizuoja jau penktąjį kartą. Iki lapkričio pabaigos žmonėms bus skelbiama informacija apie širdies ir kraujotakos ligų grėsmę, cholesterolio kiekio organizme kontrolės reikšmę. Taip pat „Medicina practica“ laboratorijose minėtuose miestuose bus galima atlikti lipidogramos tyrimą už pusę Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos kainos.

Lipidograma – tai kraujo tyrimas, keturių organizmo riebalų: bendrojo cholesterolio, „gerojo“ cholesterolio (didelio tankio), „blogojo“ (mažo tankio) cholesterolio bei trigliceridų ištyrimas.

„Gerasis“ cholesterolis gaminamas mūsų kepenyse ir nesukelia jokių ligų. Tuo tarpu „blogasis“ cholesterolis į organizmą patenka su maistu. Būtent šis cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių. Todėl jos siaurėja, šiurkštėja ir gali visiškai užsikimšti. Šie pokyčiai smarkiai sutrikdo kraujotaką, sukelia sunkias ligas.

Susargdina ir kiti mūsų kraujyje esantys riebalai – trigliceridai, kai jų kiekis viršija normą. Tada trigliceridai, kaip ir „blogasis“ cholesterolis, nusėda ant kraujagyslių sienelių. Pradėjus laiku gydytis, galima užkirsti kelią infarktui, insultui bei kitoms pavojingoms širdies ir kraujagyslių ligoms.

Amerikos širdies asociacija lipidogramą profilaktiškai rekomenduoja atlikti kasmet, jei žmogus sulaukė 20 metų, turi viršsvorį, mėgsta riebų maistą arba jo šeimoje yra sergančiųjų širdies-kraujagyslių ligomis. Taip pat cholesterolio kiekio sutrikimą skatina ir stresas.