Nejaugi net po saulėtos vasaros jūsų vaikui gali stigti labai svarbaus vitamino D? Moksleiviams atlikti išsamesni kraujo tyrimų rezultatai įspėja apie didelę tokio pavojaus riziką.

Keičiantis klimatui džiaugtis saule Lietuvoje galime vis anksčiau. Todėl atrodytų, kad vaikai rudeniop neturėtų stokoti labai svarbaus sveikatai vitamino D. Jo daugiausia gauname, kai saulės spinduliai veikia odą. Vis tik prasidėjus mokslo metams su vitamino D stygiumi gali susidurti daugiau nei kas antras šalies moksleivis. Tokią prielaidą leidžia daryti „Medicina practica“ laboratorijos specialistų pernai atlikta kasmetinės vaikų sveikatos profilaktinių tyrimų analizė.

Gryną orą iškeičia į kompiuterines pramogas

„Medicina practica“ laboratorijose vaikai buvo tiriami antroje vasaros pusėje 12-oje Lietuvos miestų. Išanalizavus per tūkstančio moksleivių išsamesnių kraujo tyrimų atsakymus paaiškėjo, kad daugiau nei 61 proc. ištirtųjų nepakako vitamino D.

Specialistų nuomone, tokia situacija nebeturėtų stebinti – tereikia pažiūrėti, kaip vasaros atostogas leidžia daugybė moksleivių. Jie kiemo žaidimus ir gryną orą iškeičia į kompiuterines pramogas namuose ar būdami lauke su išmaniaisiais telefonais rankose skuba į pavėsį. Be to, ir saulėtų dienų Lietuvoje matome per mažai, dažnai vartojami apsauginiai kremai.

Tokių jaunųjų pacientų vitamino D kiekis žiemą gali pasiekti kritinę ribą. Tuomet nereikia gūžčioti pečiais ir stebėtis, kodėl pablogėjo mokymosi rezultatai, aštrėja santykiai šeimoje ir mokykloje, dažniau išguldo infekcijos.

Vitamino D stygius didina susirgimų riziką 

Beveik nėra organų, kuriuose nebūtų vitamino D, kuris vadinamas hormonu. Kai trūksta saulės vitamino, net ir jauniems žmonėms gali keistis kaulų struktūra, mažėti raumenų jėga, didėti cukrinio diabeto, aukšto arterinio kraujospūdžio ir nutukimo pavojus, kisti kiaušidžių veikla, silpti imunitetas ir kt.

Įvairiose šalyse atlikti tyrimai leidžia teigti, kad vitaminas D gali sumažinti sergamumą ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu. Štai Japonijoje gripo epidemijos metu tirtoje grupėje moksleivių, stokojusių vitamino D, susirgo apie 70 proc. vaikų. Tačiau ligos išvengė visa kita grupė moksleivių, turėjusių pakankamai šio saulės vitamino.

Daroma prielaida, kad vitaminas D turi įtakos geležies apykaitos organizme palaikymui ir eritrocitų gamybai. Štai vitamino D stygius organizme anemijos riziką vaikams gali padidinti daugiau nei 3 kartus. Apie tai paskelbė Irano mokslininkai

Šio tyrimo rezultatai patvirtino anksčiau atliktą Džonso Hopkinso vaikų centro (JAV) darbuotojų plataus masto studiją, kad net nedidelis vitamino D deficitas mažakraujystės pavojų gali padidinti du kartus.

Vitamino D stoka taip pat gali sukelti ir kalcio stygių, kuris itin būtinas augančiam organizmui dėl greito kaulų, dantų bei raumenų formavimosi.

Verta atsiminti:

Tam, kad susidarytų pakankamas vitamino D kiekis, saulėje be apsauginių kremų atidengus bent ketvirtadalį kūno paviršiaus rekomenduojama pabūti 10–15 minučių per dieną.

Vitamino D stokos simptomai – dažnas nuovargis, prislėgta nuotaika, sąnarių ir raumenų skausmas, sumažėjęs atsparumas infekcijoms ir kt.

Daugybė pacientų iš pradžių nejaučia jokių blogų požymių, todėl labai svarbu profilaktiškai atlikti pažangius kraujo tyrimus, parodančius vitamino D koncentraciją. Išsitirti patariama ir vartojant vitamino D papildus, nes jų per didelės dozės kelia riziką pažeisti širdį, kraujagysles, inkstus ir kt.