Prostatos vėžys dažniausiai puola be aiškių ženklų. Anksti jį pastebėti padeda PSA (prostatos specifinio antigeno) kiekio kraujyje tyrimas. Tuomet ligonis dar turi didžiulę galimybę visiškai išgyti.

Prostatos vėžys grasina ne tik lytiniam pajėgumui, darbingumui, bet ir gyvybei. Deja, daugelis vyrų drovisi ar bijo iškart prabilti apie savo prostatos sutrikimus. Todėl turime liūdną statistiką: kiekvienais metais Lietuvoje nuo šios onkologinės ligos miršta per 500 pacientų.

Prostatos ligas pirmiausia leidžia įtarti šlapinimosi sutrikimai, bet šis vėžys neturi specifinių požymių. Jį anksti įtarti leidžia PSA kiekio kraujyje tyrimai, kurie profilaktiškai atliekami ir visiškai gerai besijaučiantiems rizikos grupės vyrams. Dar tikslesnį atsakymą duoda kartu ištirtas laisvas PSA.

Vis tik padidėjęs PSA kiekis dar nerodo, kad užklupo vėžys, nes taip būna ir esant gerybiniam prostatos išvešėjimui ar prostatitui. Todėl diagnozei tikslinti atliekami kiti tyrimai.

PSA išsitirti turėtų kiekvienas vyras, sulaukęs 40 m., sulaukęs 45 m. – kartą per metus, o sulaukęs 50 m. amžiaus – 2 kartus per metus. Ypač svarbu anksti išsitirti tiems, kurių šeimoje pirmos eilės giminaičiams buvo diagnozuotas ne tik prostatos, bet ir kiaušidžių, krūties, kasos vėžys ar melanoma.

Nemažai vyrų vengia išsitirti, nes dažnai būna įsitikinę, kad prostatos problemos sprendžiamos tik operuojant. Tačiau dabar yra naujų gydymo priemonių. Svarbiausia, kad prostatos vėžys būtų diagnozuotas ankstyvoje stadijoje.  Ginkite savo vyriškumą – atlikite kraujo tyrimus!