Po skydliaukės hormonų tyrimo dažnai paaiškėja, kad pacientui reikalinga ne psichiatro, o endokrinologo pagalba.

Oskaras Valius

Atskirti ligas padėjo tik tyrimas

Padidėjo dirglumas, sutriko miegas, tapo sunkiau susikaupti – tokius negalavimus šeimos gydytojui išsakė 23-jų metų studentė. Gydytojui atlikus pagrindinius tyrimus, šie neparodė jokio susirgimo. Todėl mergina buvo nukreipta į psichiatrų konsultaciją.

Psichiatras, peržiūrėjęs paciento kortelę, atkreipė dėmesį į labai svarbų momentą, jog nebuvo atliktas vienas tyrimas – skydliaukės hormonų tyrimas.

Ištyrus skydliaukę ir paaiškėjo, kad studentei reikalinga ne psichiatro, o endokrinologo pagalba. Pradėjus tinkamą skydliaukės gydymą, mergina vėl galėjo pajusti gyvenimo džiaugsmą.

Pasak psichiatrės Redos Račkauskienės, ši istorija tik dar kartą patvirtino, kad kai kurių psichikos ligų ir skydliaukės hormonų gamybos sutrikimo požymiai yra labai panašūs. Į šį faktą psichiatrai jau seniai yra atkreipę dėmesį. Pastaraisiais metais apie tai jau žino ir šeimos gydytojai.

Todėl visiems pacientams, kurie skundžiasi dėl nerimo, padidėjusio dirglumo, jautrumo, nuovargio, miego sutrikimo, prakaitavimo ar fizinio išsekimo pirmiausia turi būti atliekamas skydliaukės hormonų tyrimas.

Pasak psichiatrės, labai dažnai po tokio tyrimo paaiškėja, kad reikia gydyti ne žmogaus psichikos sutrikimus, o skydliaukę.

Dažniau serga moterys

Drugelio formos mažytė skydliaukė yra kaklo priekinėje srityje ir gamina hormonus, kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ši liauka atsakinga už širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, odos būklę, neurologines funkcijas, cholesterolio lygį, kaulų tvirtumą, žarnyno, inkstų, lytinę veiklą ir t.t.

Jei skydliaukės hormonų kiekis yra per mažas, žmogus serga hipotireoze. Ši liga Lietuvoje yra labiausiai paplitusi. Ligonis jaučia bendrą silpnumą, būna blogos nuotaikos, vangus, mieguistas, didėja svoris, nuolat jaučia šaltį, sausėja oda, nuolat užkietėja viduriai, moterims sutrinka menstruacijos.

Jei skydliaukės veikla padidėjusi, tai sergama hipertireoze. Jos požymiai: energijos antplūdžiai, karščio jutimas, dirglumas, nervingumas, rankų drebulys, širdies permušimai, svorio kritimas, viduriavimas bei kiti požymiai.

Skydliaukės ligos – vienos iš labiausiai paplitusių visame pasaulyje. Net 28 proc. Lietuvos žmonių turi skydliaukės pokyčių. Moterys šiomis ligomis serga daug dažniau nei vyrai. Naujausi duomenys rodo, kad maždaug kas penkta moteris turi skydliaukės problemų.

Išsitirti rekomenduoja ir sveikiems

Skydliaukės neigiamų pokyčių gali būti ir tuomet, kai nejaučiame jokių požymių. Todėl siūloma kas kartą atlikti tyrimus ir laiku užkirsti kelią ligai.

Dabar mokslininkai rekomenduoja, kad visi sveiki žmonės, sulaukę 35 metų, atliktų skydliaukės hormonų ir echoskopinius tyrimus kas penkerius metus. Tačiau, esant sveikatos sutrikimams, tyrimus reikia atlikti dažniau.

Tirti skydliaukės hormonus būtina visoms nėščiosioms. Jei yra patologija, padidėja savaiminio aborto rizika, gali sutrikti vaisiaus nervų sistema, atsilikti smegenų ar psichikos raida. Tirti skydliaukę reikia sergant širdies bei kraujagyslių ligomis.

Gydytojai nurodo, kad skydliaukės ligų priežastimi taip pat gali būti paveldimumas ir išorės faktoriai – infekcijos, gyvenimas nepalankiose zonose, stresas.

„Sekundė“, Nr.43(3364)