Skip to main content

Itin platus JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad tuberkuliozės bakterijas pasigavusiems vaikams kyla stebėtinai didelė rizika susirgti šia sunkiai gydoma liga. Naujausi duomenys keičia iki šiol turėtą sampratą ir skatina efektyviau naudoti profilaktinius tyrimus.

Rizikos rodikliai išaugo

Stanfordo universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad aktyvios tuberkuliozės išsivystymo rizika ypač didelė 1–5 metų amžiaus vaikams. Iš jų, infekuotų šios ligos bakterijomis, gali susirgti net 19 proc. Taip pat paaiškėjo, kad infekuotiems 5–19 metų amžiaus vaikams aktyvios tuberkuliozės išsivystymo rizika yra 8–12 proc.

Tokie rodikliai žymiai didesni nei buvo žinoma anksčiau. Štai seni duomenys rodė, kad 1–2 metų amžiaus mažyliams aktyvios ligos išsivystymo rizika yra apie 10 proc., o 3–5 metų amžiaus vaikams – tik 5 proc.

Per metus dėl tuberkuliozės pasaulyje miršta apie 205 000 vaikų, o jų sergamumo studijose dar nemažai spragų. Toks platus šios srities šiuolaikinis tyrimas, kuriam vadovavo Stanfordo medicinos mokyklos specialistai, pirmasis nuo 1940 metų.

Vertino duomenis iš per trisdešimt šalių

JAV mokslininkai vaikų rizikos susirgti aktyvia tuberkulioze naujus rodiklius gavo išanalizavę 46 mažesnių tyrimų, atliktų 34 šalyse nuo 1998 metų, duomenis. Studija apėmė 137 647 vaikus, kurių šeimos nariui ar kitam artimajam buvo diagnozuota aktyvi tuberkuliozė. Kiekvienas tyrimo dalyvis buvo stebimas vidutiniškai ketverius metus.

Tyrėjai analizavo ne tik ligos atvejus, bet vertino ir kitus veiksnius, pavyzdžiui, skiriamų vaikams ir jo šeimos nariams vaistų poveikį siekiant užkirsti kelią bakterijoms plisti.

Stanfordo universiteto specialistų studijos išvados paskelbtos prieš keletą mėnesių „The Lancet“ interneto portale. Plačiau apie tai – https://med.stanford.edu/news/all-news/2020/03/stanford-led-study-shows-high-tb-risk-in-kids-exposed-to-disease.html

Kaip saugoti vaikus nuo tuberkuliozės

Lietuvoje sergamumas tuberkulioze 4,5 karto viršija Europos Sąjungos vidurkį. Todėl mūsų vaikams ypač padidėjusi rizika užsikrėsti šia sunkiai gydoma liga.

Dauguma užsikrėtusiųjų serga latentine tuberkulioze (slaptąja forma). Apie 10 proc. tokių atvejų išsivysto į aktyvią tuberkuliozę, kurią gydyti būna daug sunkiau. Todėl labai svarbu atlikti efektyvius profilaktinius tyrimus.

Mokyklą lankyti pradedantiems vaikams įprastai atliekamas jau per 100 metų naudojamas Mantu testas– į poodinį sluoksnį suleidžiamas didelis kiekis nukenksmintų skirtingų mikobakterijų baltymų ir laukiama reakcijos. Tačiau šio testo rezultatas neretai gali suklaidinti dėl skiepijimo nuo tuberkuliozės, nusilpusio imuniteto ir kt. Tvirtinama, kad naudojant Mantu testą gaunama net per 40 proc. klaidingai teigiamų atsakymų.

Naujas galimybes latentinės tuberkuliozės diagnostikoje atvėrė inovatyvus gama interferono tyrimas „QuantiFERON-TB Gold plus“, kuris pastaraisiais metais vis plačiau naudojamas Lietuvoje. Paėmus kraujo atsakymas gaunamas vos per kelias dienas.

„QuantiFERON-TB Gold plus“ tyrimas pasižymi itin dideliu specifiškumu ir jautrumu, nesukelia šalutinio poveikio.

Vienas gali apkrėsti 25 žmones

Tūkstančius metų egzistuojanti tuberkuliozė visame pasaulyje pasmerkia mirčiai daugiau žmonių nei bet kuri kita infekcinė liga. Ji klastingesnė ir už COVID-19.

Vienas sergantysis tuberkulioze gali apkrėsti 25 žmones. Ji plinta oru, dažniausiai užsikrečiama nuo sergančiojo artimoje aplinkoje. Įkvėptos ligos bakterijos nusėda plaučiuose, ten dauginasi, o per kraują jos gali patekti į kitus organus: inkstus, stuburo ar galvos smegenis.

Daugelio infekuotų žmonių imuninė sistema sugeba pašalinti ligos bakterijas. Jei išsivysto aktyvi ligos forma ligonis kosėja su skrepliais ar su krauju, jaučia skausmą krūtinėje, silpnumą, karščiuoja, praranda apetitą ir kt.