Skip to main content

Įvairūs virusai ar bakterijos sukelia organizme uždegimą. Jis paskatina aterosklerozinių plokštelių plyšimą, kraujo krešulių susiformavimą, gali būti pažeistas širdies raumuo, ištikti infarktas ir kt. Apie rizikos laipsnį padeda įspėti pažangūs kraujo tyrimai.

Išprovokuoja kraujo krešulius

Specialistai įspėja, kad COVID-19 infekcija pažeidžia įvairius gyvybiškai svarbius organus, taip pat – ir širdį. Sulaukusi naujojo koronaviruso atakos ji patiria didžiulį stresą. Dėl to ligonis gali sulaukti labai liūdnų pasekmių.

Pastebėta, kad COVID-19 išprovokuoja kraujo krešėjimą ir didina trombozės pavojų, sukelia miokarditą ar paūmina širdies nepakankamumą. Jis gali suardyti aterosklerozines plokšteles ir sukelti ūmų miokardo infarktą.

Mokslininkai dar ieško atsakymo, kodėl koronavirusas paskatina kraujo krešulių, sukeliančių organizme tikrą chaosą, susiformavimą. Prisimenama, kad kitos kvėpavimo takų infekcijos sukelia uždegimą, kuris gali pakenkti ir kraujagyslių sienelėms. Štai susirgus ar ką tik persirgus gripu, bronchitu ar plaučių uždegimu taip pat keletą kartų išauga infarkto ar insulto rizika.

Akivaizdu, kad ir koronavirusas daug kartų dažniau sukelia sunkias komplikacijas širdininkams. Daugeliui jaunų, sveikų žmonių šis pavojus yra nedidelis. Tačiau šios infekcijos itin turi saugotis ir kraujotakos ligų išsivystymo rizikos grupei priklausantys asmenys. Didelė problema, kad dalis jų net neįtaria apie savo tyliai silpstančią širdį, kol neištinka bėda.

Įspėja apie kraujagyslių uždegimą

Realią situaciją apie širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos laipsnį padeda atskleisti tik kokybiški tyrimai. Čia didelį vaidmenį vaidina iš kraujo mėginio atliekami didelio jautrumo C reaktyvinio baltymo tyrimas (dj-CRB) ir lipidograma.

Pirmasis tyrimas leidžia diagnozuoti lėtinį kraujagyslių uždegimą, kuris yra vienas pagrindinių aterosklerozės veiksnių. Dj-CRB padeda įspėti apie infarkto ar insulto pavojų net ir tiems pacientams, kurių cholesterolis dar atitinka normą. Svarbu, kad tyrimo metu žmogus nesirgtų infekcine ar kita uždegimine liga.

Lipidograma parodo bendrojo, „gerojo“, „blogojo“ cholesterolio ir trigliceridų kiekį. Aterosklerozei progresuojant „blogieji“ kraujo riebalai skverbiasi į uždegimo pažeistas kraujagyslių sieneles.

Verta atlikti ir gliukozės kiekio kraujyje tyrimą, kuris padeda įvertinti cukrinio diabeto riziką. Sergančiuosius cukriniu diabetu gerokai dažniau pakerta širdies ir kraujagyslių ligos, jiems didesnis pavojus susirgti sunkesne COVID-19 forma.

NT-pro BNP tyrimas leidžia iškart diagnozuoti ūmų arba lėtinį širdies nepakankamumą. Jei kraujyje randama medžiagos (natriuretinių peptidų), kurias išskiria pertemptos širdies ląstelės, reiškia pacientas serga šia mirtinai pavojinga liga. Šis kraujo tyrimas padeda kontroliuoti paskirto širdies nepakankamumo gydymo efektyvumą.

Naujasis koronavirusas labai pavojingai išbando širdį, bet kraujotakos ligos nusineša dar daugiau gyvybių. Laiku įvertinkite riziką ir imkitės efektyvių prevencinių priemonių. Jo tikrai daugeliui prieinamos! 

Daugiau informacijos: https://medicinapractica.lt/apsaugok-stipria-sirdi/

 

Nuotraukos šaltinis: https://news.harvard.edu/gazette/story/2019/11/exercise-found-to-block-chronic-inflammation-in-mice/