Skydliaukė – tavo organizmo laikrodis

Dauguma iš mūsų yra jautę neaiškius širdies ritmo sutrikimus, nesuprantamą prakaitavimą ar nuotaikų svyravimą, nepriklausantį visiškai nuo nieko. Galima išvardinti ir dar daugiau nemalonių pojūčių, kuriuos rečiau ar dažniau pajunta daugumą.

Kiekvienas į nemalonius pojūčius sureaguoja skirtingai. Vieni bando nekreipti į juos jokio dėmesio, kiti iš karto lekia pas gydytojus pagalbos, o treti bando gydytis patys. Visais atvejais kartais yra pamirštamas labai svarbus mūsų kūno organas – skydliaukė.

Skydliaukė – tai nedidelė liauka, esanti kaklo srityje, prisiglaudusi prie mūsų gerklų. Ji gamina hormonus (tiroksiną ir trijodtironiną), kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą, o kartu ir bendrą mūsų savijautą. Skydliaukė lyg viso mūsų organizmo dirigentas ar laikrodis, kuris parodo, kiek greitai ir kaip aktyviai reikia dirbti. Ji labai jautriai reaguoja į aplinkos veiksnius ir vidinius organizmo pokyčius. Todėl skydliaukės veikla gali sutrikti dėl jodo trūkumo maiste, aplinkos užterštumo, triukšmo, nuolatinio streso, taip pat dėl kitų ligų, o net ir menkiausi sutrikimai skydliaukės darbe dar labiau pakeičia viso mūsų organizmo būklę. Mes galime jausti simptomus, kurie praneša apie daugelio skirtingų mūsų organizmo sistemų pažeidimus.

Dažnas iš mūsų jaučia nesuprantamą nuovargį, kuris atsiranda nepaisant dienos ritmo ar sunkių darbų, o gali būti ir atvirkščiai – jaučiamas nepaaiškinamas jėgų antplūdis. Kai kurie žmonės jaučia širdies ritmo sutrikimus arba turi padidėjusį kraujospūdį, kurie nepasiduoda įprastiniam gydymui. Sutrikusi skydliaukės veikla taip pat gali sukelti gausų prakaitavimą, kuris nepriklauso nei nuo atliekamo fizinio darbo, nei nuo oro temperatūros. Prie išvardintų simptomų dažnai dar prisideda nuotaikų svyravimai, daugiau susiję su bendra bloga savijauta. Moterims dar gali sutrikti ir mėnesinių ciklas.

Dauguma žmonių šiuos simptomus linkę susieti su nuolatine nervine įtampa, bloga, nesubalansuota mityba, persidirbimu, ir retas iš jų pagalvoja apie skydliaukę. Reguliuodama visą medžiagų apykaitą, skydliaukė sukelia labai įvairius simptomus, todėl labai sudėtinga anksti atskirti būtent skydliaukės, o ne kitų organų ligas. Tad labai svarbu, esant nors ir mažiausiems įtarimams, išsitirti skydliaukės hormonų kiekius kraujyje, tuomet laiku bus pastebėta liga ir paskirtas tikslingas gydymas. Taip sutaupysite ne tik savo brangų laiką poliklinikų eilėse prie skirtingų specialistų durų, bet kartu ir palengvinsite gydytojo darbą.

Pastaraisiais metais nuolatos daugėja žmonių, ypač moterų, sergančiųjų skydliaukės ligomis. Šiuo metu Lietuvoje kas ketvirtas žmogus turi padidėjusią skydliaukę. Tad tikrai kievienam iš mūsų reikia profilaktiškai išsitirti skydliaukės hormonus, net jei ir jautiesi gerai.

Gydytoja endokrinologė Vaida Kakariekienė,
Privačiai konsultuoja Panevėžio miesto poliklinikoje