Nors skydliaukė mažytė, tačiau ji atsakinga už daugybę gyvybiškai svarbių mūsų organizmo funkcijų. Naujausiais duomenimis, kas penkta moteris turi skydliaukės problemų.

Oskaras Valius

Be tyrimų – sunku diagnozuoti

Skydliaukės ligos – vienos iš labiausiai paplitusių visame pasaulyje. Net 28 proc. Lietuvos žmonių turi skydliaukės pakitimų. Moterys šiomis ligomis serga daug dažniau nei vyrai.

Pasak panevėžietės gydytojos Linos Pališaitienės, galimybė susirgti skydliaukės ligomis primena užtaisytą šautuvą: užtaisą atitinka paveldimumas, o nuleistuką – išorės faktoriai.

Jei neatlikta echoskopija ir reikiami kraujo tyrimai, diagnozuoti skydliaukės sutrikimą labai sunku, nes ligos požymiai yra labai įvairūs.

Gydytojai džiaugiasi, kad modernūs skydliaukės hormonų tyrimai suteikia daug informacijos ne tik susirgus, bet ir užkertant ligai kelią. Tokie tyrimai dabar labai populiarūs visame pasaulyje.

Kokie skydliaukės sutrikimo požymiai?

Skydliaukė – tai nedidelė drugelio formos liauka. Ji yra kaklo priekinėje srityje ir gamina hormonus, kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ši liauka atsakinga už širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, odos būklę, nervų sistemos funkcijas, cholesterolio lygį, kaulų tvirtumą, žarnyno, inkstų, lytinę veiklą ir t.t.

Jei skydliaukės hormonų kiekis yra per mažas, žmogus serga hipotireoze. Ši liga Lietuvoje yra labiausiai paplitusi. Ligonis jaučia bendrą silpnumą, būna blogos nuotaikos, vangus, mieguistas, didėja svoris, nuolat jaučia šaltį, sausėja oda, nuolat užkietėja viduriai, moterims sutrinka menstruacijos.

Jei skydliaukės veikla padidėjusi, tai sergama hipertireoze. Jos požymiai: energijos antplūdžiai, karščio jutimas, dirglumas, nervingumas, rankų drebulys, širdies permušimai, svorio kritimas, viduriavimas ir kt.

Siūloma tirtis visiems

Tačiau skydliaukės neigiamų pokyčių gali būti ir tuomet, kai nejaučiame jokių požymių. Todėl siūloma kas kartą atlikti tyrimus ir laiku užkirsti kelią ligai.

Dabar mokslininkai rekomenduoja, kad visi sveiki žmonės, sulaukę 35 metų, atliktų skydliaukės hormonų ir echoskopinius tyrimus kas penkerius metus. Tačiau esant sveikatos sutrikimams, tyrimus reikia atlikti dažniau.

Tirti skydliaukės hormonus būtina visoms nėščiosioms. Jei yra patologija, tai padidėja savaiminio aborto rizika, gali sutrikti vaisiaus nervų sistema, smegenų vystymasis, atsilikti psichikos raida. Tirti skydliaukę reikia sergant širdies bei kraujagyslių ligomis ar net kamuojant psichikos ligoms.

Skydliaukės susirgimų profilaktikai labai svarbu vartoti pakankamai jodo. Jei organizme jo trūksta, sutrinka skydliaukės hormonų gamyba. Nustatyta, kad Lietuvos gyventojai jodo gauna per mažai.

Gydytojai nurodo, kad skydliaukės ligų priežastimi taip pat gali būti paveldimumas ir išorės faktoriai – stresas, infekcijos, gyvenimas nepalankiose zonose.

„Panevėžio balsas“, Nr.18