Mažytė skydliaukė yra atsakinga už daugybę gyvybiškai svarbių mūsų organizmo funkcijų. Tačiau šiuo metu sergamumas skydliaukės ligomis gydytojams kelia didelį nerimą.

Apie tai, kaip galima laiku užkirsti kelią šiems susirgimams, kalbamės su panevėžiete gydytoja Lina Pališaitiene.

– Skelbiami duomenys, kad net 28 proc. Lietuvos žmonių turi skydliaukės pokyčių. Kodėl taip staiga išaugo sergamumas šiomis ligomis?

– Skydliaukės ligos – vienos iš labiausiai paplitusių visame pasaulyje. Kai kuriais duomenimis, sergamumas šiomis ligomis gali būti dar didesnis. Lietuvoje grėsmingas vaizdas irgi išryškėjo tik patobulėjus skydliaukės ištyrimo priemonėms.

Jau 25 metus mūsų šalyje naudojami skydliaukės echoskopiniai – ultragarsiniai tyrimai, kurie nustato organo sandaros pakitimus. O dabar jau galima atlikti ir skydliaukės hormonų tyrimus. Jie suteikia daug informacijos ne tik ligos atveju, bet ir profilaktiškai.

Šie kraujo tyrimai atpigo. Jie dabar labai populiarūs visame pasaulyje. Tai pirminis skydliaukės patikrinimas. Beje, moterys skydliaukės ligomis serga daug dažniau nei vyrai. Bet serga ir jie.

– O kokios skydliaukės veiklos sutrikimo priežastys?

– Nustatyta, kad Lietuvos gyventojai gauna per mažai jodo. O skydliaukės pokyčiai labai susiję su jo apykaita. Jei jodo organizme trūksta, tai sutrinka ir skydliaukės hormonų gamyba.

Duomenys rodo, kad skydliaukės padidėjimas ar jos mazgų susiformavimas atsiranda ne tik dėl mažo jodo kiekio. Dalis sergančiųjų skydliaukės ligomis gyvena pasaulio vietovėse, kur jodo yra pakankamai.

Kaip skydliaukės ligų priežastis nurodomi ir paveldimumas, ir išorės faktoriai – stresas, infekcijos, gyvenimas nepalankiose zonose. Pavyzdžiui, daliai lietuvių įtakos turėjo Černobylio elektrinės sprogimo pasekmės.

Gerai pasakyta, kad galimybė susirgti skydliaukės ligomis primena užtaisytą šautuvą: užtaisą atitinka paveldimumas, o gaiduką – išorės faktoriai.

– Kodėl skydliaukė mūsų organizmui yra tokia svarbi?

– Skydliaukė – tai nedidelė drugelio formos liauka. Ji yra kaklo priekinėje srityje. Nors ir mažytė, bet skydliaukė atsakinga už daugybę mūsų organizmo funkcijų. Ji gamina hormonus, kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ji atsakinga už širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, odos būklę, neurologines funkcijas, cholesterolio lygį, kaulų tvirtumą, žarnyno, inkstų, lytinę veiklą ir t.t.

Pavyzdžiui, atėjo pacientė, turinti aukštą kraujospūdį. Patariau išsitirti skydliaukę. Ne, man nieko nėra, – atsakė moteris. O ištyrę radome skydliaukėje mazgus.

Kartais žmogui, turinčiam aukštą cholesterolio lygį, aiškinama: jums negalima valgyti riebaus maisto. Pacientas tvirtina, kad valgo tik liesus produktus. Tuomet iškart galime įtarti, kad gali būti skydliaukės sutrikimai.

– Kokie pagrindinių susirgimų požymiai?

– Jei skydliaukės hormonų kiekis yra per mažas, žmogus serga hipotireoze. Ši liga Lietuvoje yra labiausiai paplitusi. Ligonis jaučia bendrą silpnumą, būna blogos nuotaikos, vangus, mieguistas, didėja svoris, nuolat jaučia šaltį, sausėja oda, nuolat užkietėja viduriai, sutrikusios menstruacijos ir t.t.

Jei skydliaukės veikla padidėjusi, tai sergama hipertireoze. Jos požymiai: energijos antplūdžiai, karčio jutimas, dirglumas, nervingumas, rankų drebulys, širdies ritmo sutrikimai, svorio kritimas, viduriavimas bei t.t.

Tačiau skydliaukės pokyčių gali būti ir tuomet, kai nejaučiame jokių požymių.

– Ar visuomenė supranta skydliaukės ligų problemą?

– Žmonės dažnai net nežino, kas yra ta skydliaukė. Mano, kad sergant organas būtinai turi skaudėti ar padidėti. Jie negali įvertinti, kad toks mažiukas organas reguliuoja visą organizmą. Kai siūlome išsitirti, tai numoja ranka: ai, man nieko neskauda.

Skydliaukės ligos buvo primirštos. Kartais pagal paciento būklės požymius ieškodavo vėžio, o paaiškėdavo, kad tai – skydliaukės sutrikimai. Tad reikia būti budriam, nepamiršti pasiūlyti pacientui atlikti skydliaukė hormonų tyrimą. Tai visai paprasta ir efektyvu.

Reikia tik džiaugtis, kad šiuo metu mūsų miesto poliklinikoje „Medicina practica“ laboratorija sudarė žmonėms galimybę profilaktiškai išsitirti PSA ir skydliaukės hormonus su didele nuolaida. Tyrimas greitas ir labai informatyvus.

Dabar mokslininkai rekomenduoja, kad visi sveiki žmonės, sulaukę 35 metų, atliktų skydliaukės hormonų ir echoskopinius tyrimus kas penkerius metus. Tačiau, esant sveikatos sutrikimams, tyrimus reikia atlikti dažniau.

Tirti skydliaukės hormonus būtina visoms nėščiosioms. Vaisiaus skydliaukė pradeda funkcionuoti 14 -16 nėštumo savaitę. Jei yra patologija, tai padidėja savaiminio aborto rizika, gali sutrikti vaisiaus nervų sistemos, smegenų raida, kūdikiams atsilikti psichikos raida. O atlikti kraujo tyrimą visai paprasta.

Tirti skydliaukę reikia sergant širdies bei kraujagyslių ligomis, kai yra padidėjęs kraujospūdis, esant aukštam cholesterolio lygiui ar net kamuojant psichikos ligoms.

Siūlau žmonėms pirmiausia patiems pasirūpinti savo sveikata, o tuomet jau ir gydytojas galės padėti laiku užkirsti kelią ligai.

– Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Oskaras Valius

„Sekundė“ Nr.27(3055)