Skip to main content

Gyvybinės jėgos senka pradėjus silpti kraujui. Negydant anemijos (mažakraujystės) sunkiau atsilaikyti prieš įvairias infekcijas, ilgainiui nukenčia širdis, endokrininė, nervų, virškinimo sistemos, lytinė funkcija, sunkėja kai kurių lėtinių ligų, nėštumo eiga ir kt.

Daug pigiau išsitirti dėl anemijos iki balandžio pabaigos galima Medicina practica laboratorijose – vieną kartą paėmus kraujo atliekami net 5 svarbūs tyrimai!  

Kas laukia negydant anemijos

Greitesnis nuovargis, mieguistumas, sumažėjęs darbingumas, didesnis dirglumas – tai pirmieji anemijos ženklai. Tačiau žmogus dažnai iš pradžių beveik nepastebi jokių aiškių mažakraujystės požymių. Artėjančią (slaptą) anemiją gali atskleisti tik išsamūs kraujo tyrimai, nes bendras kraujo tyrimas parodo jau įsibėgėjusią ligą.

Delsiant išsamiai išsitirti silpstantį kraują ir diagnozuoti anemiją vis labiau ryškėja jos simptomai: blyški oda, įtrūkę lūpų kampučiai, trapūs nagai, slenkantys plaukai ir kt. Ligoniui sutrinka skonis, pradeda erzinti įprasti kvapai, apima apatija ir gyvenimas nebeteikia jokio džiaugsmo.

Anemija susergama, kai kraujyje pradeda trūkti deguonį nešančių eritrocitų ir (ar) hemoglobino. Organizmas stengiasi kompensuoti deguonies trūkumą: greitėja kraujo apytaka, apkraunama širdis, kenčia smegenys, raumenys ir kt.

Jeigu mažakraujystė negydoma, ligonis gali sulaukti mirtinai pavojingų komplikacijų. Greifsvaldo universiteto mokslininkai yra ištyrę, kad širdies ir kraujagyslių ligą lydinti anemija mirties galimybę padidina net du kartus.

Geležies stoką atskleidžia feritino tyrimas

Dažniausia anemijos priežastis – geležies stygius. Kaip nustatė JAV mokslininkai, netgi nedidelis jos trūkumas gali pabloginti žmogaus mąstymą, sutrikdyti atmintį.

Dėl geležies stokos susilpnėja įgimtas imunitetas, todėl būna sunkiau apsisaugoti nuo virusų, bakterijų ir kitų ligas sukeliančių patogenų. Tai padidina, pavyzdžiui, kvėpavimo takų ar virškinimo trakto infekcijų riziką.

Pirmieji geležies stokos mažakraujystės etapai – geležies atsargų sumažėjimas ir slaptas jos trūkumas. Tai padeda atskleisti tik feritino tyrimas. Kitu atveju ligos gydymas gali būti gerokai uždelstas.

Pilnai geležies stokos anemijos diagnostikai turi būti atliekamas kompleksinis – bendras kraujo, geležies kiekio kraujyje ir feritino – tyrimas. Beje, bendras kraujo tyrimas taip pat leidžia įvertinti apie 26 skirtingus kraujo rodiklius. Dar išsamiau ištirti kraujo ląstelių pokyčius padeda bendro kraujo tyrimo mikroskopavimas – leukograma.

Jei slaptoji geležies stokos anemija ištiriama anksti, kraujas gali būti sustiprintas per vieną ar du mėnesius, įmanoma išvengti vaistų. Įsibėgėjusios mažakraujystės gydymas užtrunka pusmetį ar ilgiau.

Kada einama lyg „besmegenio kojomis“

Gydytojai vis dažniau susiduria su pacientais, kurių silpstančio kraujo priežastis – ne geležies, o vitamino B12 stoka. Abiejų formų mažakraujysčių eiga yra panaši, tačiau vitamino B12 atsargos senka daug lėčiau – anemijos simptomai gali išryškėti tik po kelerių metų. Be to, yra ir specifinių požymių.

Sergant vitamino B12 stokos mažakraujyste pažeidžiamas nervinio audinio apvalkalas. Ligoniui tirpsta galūnės, silpnėja atmintis, sutrinka pusiausvyra, gali apimti depresija ar psichozė, vystytis impotencija. Taip pat sutrinka virškinimas, „dega“ liežuvis, gelsvai pablykšta oda. Kai pažeidžiami stuburo nervai, žmogus eina lyg „besmegenio kojomis“ – jos linksta, trūksta jėgų.

Jaučiantiems vitamino B12 ir (ar) folio rūgšties stokos simptomus, rizikos grupės žmonėms atliekamas homocisteino – amino rūgšties – tyrimas. Laiku diagnozuota vitamino B12 stokos anemija dabar gali būti lengvai išgydoma, o kažkada ji per 2–5 metus žmogų nuvarydavo į kapus.

Kas labiausiai rizikuoja?

Pirmiausia mažakraujystės riziką augina mityba, kurioje trūksta geležies, vitamino B12 ir (ar) folio rūgšties. Tai ir išsivysčiusių šalių problema, nes vartojamas nekokybiškas maistas, vaikomasi vegetariškų ar veganiškų dietų.

Anemija vystosi ir tuomet, kai sutrinka geležies ar reikiamų vitaminų įsisavinimas. Ji gali būti vidinio kraujavimo, skrandžio erozijos, kepenų patologijos, ginekologinių, onkologinių, dvylikapirštės žarnos ir kitų ligų pasekmė. Anemija užklumpa ir netekus daugiau kraujo nei jo pagamina organizmas.

Geležies stokos anemijos rizikos zonoje – merginos ir moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės, aktyviai sportuojantys vyrai.

Vitamino B12 stygius dažniausiai pasitaiko tarp vegetarų ir veganų, kenčia paauglės, jaunos moterys. Su folio rūgšties trūkumu dažniausiai susiduria nėščiosios, vartojantys daug alkoholio, blogai besimaitinantys, vyresnio amžiaus žmonės.