gediminas-zizys

 Prostatos vėžys kasmet nustatomas daugiau nei trim tūkstančiams Lietuvos vyrų.  Sergančiųjų amžius labai jaunėja. Prostata – tai liauka, esanti tarp vyro šlapimo    pūslės ir varpos. Nuo jos priklauso vyro darbingumas ir lytinė potencija.

 Apie tai, kaip kuo daugiau vyrų apsaugoti nuo liūdnos lemties, kalbėjomės su  Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentu GEDIMINU ŽIŽIU.

– Prieš septynerius metus įveikėte prostatos vėžį. Ar galite pasidalinti šia asmenine patirtimi?

prof. Gediminas Žižys

– Mano tėvas mirė dėl prostatos vėžio. Todėl žinojau, kad esu rizikos grupėje. Šeimos gydytoja man rekomendavo kasmet atlikti specifinio prostatos antigeno (PSA) koncentracijos kraujyje tyrimą.

Tačiau vieną vasarą buvau labai užsiėmęs ir neatlikau tyrimo. Kai dar po metų pasitikrinau, PSA buvo stipriai šoktelėjęs. Dar tris mėnesius išlaukiau eilėje pas urologą. Paaiškėjo, kad sergu II stadijos prostatos vėžiu.

Man pasisekė, nes vėžys dar nebuvo išplitęs. Profesionaliai atlikta operacija buvo sėkminga. Dabar, sulaukęs 65 metų, esu gyvas ir sveikas.

– Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga. Ar mūsų visuomenė jau suvokia jos profilaktikos reikšmę?

– Mūsų šalyje apie tai žino per trečdalį rizikos grupės (40 – 75 metų amžiaus) vyrų. Dar daug kas nepakankamai yra subrendęs, kad galėtų laisvai kalbėti apie prostatos vėžį. Be to, dalies vyrų periferijoje tiesiog nepasiekia informacija.

Mūsų valdžios institucijos deklaruoja, kad rodo dėmesį prostatos vėžio prevencijai. Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) vykdo ankstyvosios prostatos vėžio patikros programą, tačiau informacija pateikiama nekokybiškai. Todėl nukentėjo ir pati patikra.

Tai bloga situacija. Prostatos vėžys yra tiesiogiai susijęs su amžiumi. Ypač didelis pavojus 50 – 60 metų amžiaus vyrams.

– Jūsų vadovaujama draugija nusprendė aktyviai remti Medicina practica laboratorijos akciją „Prostata – vyro gyvenimo kokybė“, kuri kasmet vyksta sausio – vasario mėnesiais Kaune, Panevėžyje, Mažeikiuose, Tauragėje. Kuo svarbi ši privati iniciatyva?

– SAM ankstyvosios prostatos vėžio patikros programai perpus sumažino finansavimą. Todėl dabar 50–75 metų vyrai ir vyrai nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, nemokamai išsitirti PSA gali tik kas antri metai.

PSA – pagrindinis profilaktinis tyrimas, pagal kurį galima įtarti pirmuosius prostatos vėžio požymius. Tuomet gydymas dar gali būti efektyvus. Pavyzdžiai rodo, kad praleisti patikros metai gali būti lemtingi.

Todėl labai džiaugiuosi Medicina practica laboratorijos vertinga iniciatyva, nes jau šešerius metus vyrams sudaroma galimybė perpus pigiau atlikti PSA tyrimą. Tai ypač svarbu šiuo nelengvu metu, nes tyrimas tampa prieinamas kiekvienam vyrui.

Draugija skatina vyrus dalyvauti šioje akcijoje ir jos dalyviams dovanos Europos prostatos pasus, kuriuose galima rašyti visą informaciją, susijusią su prostata: PSA tyrimų, echoskopijos, biopsijos, operacijų duomenis, gydytojų konsultacijas ir kt.

Labai svarbu, kad moterys irgi paragintų savo vyrus laiku atlikti PSA. Europos sergančiųjų prostatos vėžiu koalicija net yra išleidusi knygą, ką jos turėtų žinoti apie prostatą. Kad vyrai kuo ilgiau būtų sveiki ir aktyvūs, reikia bendrų mūsų pastangų.