Skip to main content
Natris

Natris

Tyrimas atliekamas siekiant patikrinti, ar nėra vandens ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimų, hipernatremijai (padidėjusiam natrio kiekiui) ir hiponatremijai (sumažėjusiam natrio kiekiui) diagnozuoti, inkstų ligoms įvertinti, gydymo veiksmingumui įvertinti.

grįžti į sąrašą

5,00 

Aprašymas

Kam reikalingas tyrimas?

Tyrimas atliekamas siekiant patikrinti, ar nėra vandens ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimų, hipernatremijai (padidėjusiam natrio kiekiui) ir hiponatremijai (sumažėjusiam natrio kiekiui) diagnozuoti, inkstų ligoms įvertinti, gydymo veiksmingumui įvertinti.

Kada reikia atlikti tyrimą?

Dažniausiai natris tiriamas kartu su kitais elektrolitais (kaliu ir chloridais), kartu su metabolitais (kreatininu, šlapalu, gliukoze), kaip įprastinio ištyrimo dalis. Tyrimas gali būti atliekamas esant nespecifiniams simptomamas, kai yra leidžiami vaistai į veną, yra dehidratacija ar edemos. Natris tiriamas sergantiems hipertenzija, širdies nepakankamumu, kepenų ir inkstų ligomis, taip pat stebint mažo kraujospūdžio atvejus. Tyrimą rekomenduojama kai jaučiami:
1. hiponatremijos simptomai – silpnumas, sumišimas, apatija;
2. hipernatremijos simptomai – troškulys, sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas, raumenų spazmai ar dirglumas.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Specialaus pasiruošimo nėra.

Ką reiškia mano rezultatai?

Mažą natrio kiekį kraujyje, vadinamą hiponatremija, sukelia per didelis natrio netekimas arba per didelis vandens suvartojimas ar susilaikymas, dėl kurio atsiranda perteklinė hidratacija ir edema. Jei natrio kiekis greitai krenta, gali pasireikšti stiprus silpnumas, o sunkiais atvejais – sutrikti sąmonė ir net ištikti koma. Lėtai mažėjant natrio kiekiui, gali nebūti jokių simptomų, todėl šis tyrimas atliekamas ir tiems pacientams, kuriems hiponatremijos simptomų nepasireiškia.
Hiponatremiją retai sukelia natrio trūkumas maiste arba nepakankamas natrio kiekis leidžiant skysčius į veną. Hiponatremija taip pat išsivysto dėl natrio netekimo (dėl Adisono ligos, viduriavimo, gausaus prakaitavimo, diuretikų ar inkstų ligos). Kai kuriais atvejais hiponatremiją gali sukelti vandens perteklius (per didelis vandens gėrimas, širdies nepakankamumas, kepenų cirozė arba nefrozinis sindromas – baltymų netekimas per inkstus). Sergant kai kuriomis ligomis (ypač pažeidus smegenis, plaučius, daugelio vėžio formų atvejais ar vartojant tam tikrus vaistus), antidiurezinis hormonas išskiriamas netinkamai, todėl susilaiko vanduo.
Didelis natrio kiekis kraujyje, vadinamas hipernatremija, beveik visada atsiranda dėl per didelio vandens netekimo (dehidratacijos). Simptomai yra sausos gleivinės, padidėjęs troškulys, susijaudinimas, neramumas, nenormalus elgesys ir net koma ar traukuliai, jei natrio kiekis yra labai didelis. Retais atvejais hipernatremiją gali sukelti Kušingo sindromas arba nepakankama antidiurezinio hormono gamyba ar veikimas (necukrinis diabetas).
Tam tikri vaistai, įskaitant anabolinius steroidus, antibiotikus, kortikosteroidus, vidurius laisvinančius vaistus, vaistus nuo kosulio ir geriamuosius kontraceptikus, gali padidinti natrio kiekį plazmoje.
Natrio kiekio sumažėjimą gali sukelti AKF inhibitorių, diuretikų, karbamazepino, heparino ir triciklių antidepresantų vartojimas.

Susiję tyrimai

Chloridai, kalis, bikarbonatai, aldosteronas

Susijusios būklės/ligos.

Adisono liga, Kušingo sindromas, širdies nepakankamumas, hipertenzija, hipotenzija, dehidratacija, edemos, kepenų ligos, inkstų ligos, nefrozinis sindromas