Kalis

5,00 

Tyrimas atliekamas siekiant patikrinti, ar nėra elektrolitų sutrikimų, hiperkalemijai (padidėjusiam kalio kiekiui) ir hipokalemijai (sumažėjusiam kalio kiekiui) diagnozuoti, inkstų ligoms įvertinti.

Kam reikalingas tyrimas?

Tyrimas atliekamas siekiant patikrinti, ar nėra elektrolitų sutrikimų, hiperkalemijai (padidėjusiam kalio kiekiui) ir hipokalemijai (sumažėjusiam kalio kiekiui) diagnozuoti, inkstų ligoms įvertinti.

Kada reikia atlikti tyrimą?

Dažniausiai kalis tiriamas kartu su kitais elektrolitais (natriu ir chloridais). Taip pat skiriamas kartu su kitais tyrimais, kai įtriama rimta liga (pavyzdžiui, inkstų nepakankamumas), tiems, kurie vartoja šlapimo išsiskyrimą skatinančius vaistus (diuretikus) ar vaistus širdies ligoms gydyti. Tyrimas yra rekomenduojamas asmenims, sergantiems hipertenzija (turintiems padidėjusį kraujospūdį), viduriuojantiems, vemiantiems ar gausiai prakaituojantiems. Kalio tyrimas reikalingas dializuojamiems asmenims arba kai yra leidžiami vaistai į veną.

Koks mėginys tyrimui yra reikalingas?

Kraujas paimamas iš rankos venos.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Specialaus pasiruošimo nėra.

Ką reiškia mano rezultatai?

Hiperkalemija (padidėjęs kalio kiekis) gali būti susijęs su šiomis būklėmis:
1. ūminis arba lėtinis inkstų nepakankamumas;
2. Adisono liga;
3. hipoaldosteronizmas;
4. traumos ar kitoks audinių pažeidimas;
5. infekcijos;
6. diabeto komplikacijos;
7. dehidratacija;
8. per didelis kalio suvartojimas su maistu (vaisiuose ypač daug kalio, todėl per didelis vaisių ar vaisių sulčių vartojimas gali padidinti kalio kiekį asmenims, sergantiems inkstų liga);
9. per didelis kalio kiekis, kai lašinami skysčiai į veną;
10. kai kurių vaistų vartojimas (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pvz., ibuprofenas), beta adrenoblokatoriai (pvz., propranololis ir atenololis), AKF inhibitoriai (pvz., kaptoprilis, enalaprilis ir lizinoprilis), kalį organizme sulaikantys diuretikai (pvz., triamterenas, amiloridas ir spironolaktonas).
Hipokalemija (mažas kalio kiekis) gali būti susijęs su šiomis būklėmis:
1. virškinimo trakto sutrikimai su vėmimu ir viduriavimu;
2. hiperaldosteronizmas;
3. kalio trūkumas maiste (retai);
4. paracetamolio perdozavimas;
5. sergant cukriniu diabetu po insulino vartojimo, ypač jei diabetas kurį laiką buvo nekontroliuojamas;
6. kalio netekimas dėl vaistų, tokių kaip kortikosteroidai, β adrenerginiai agonistai (pvz., izoproterenolis), α-adrenoreceptorių antagonistai (pvz., klonidinas), antibiotikai (pvz., gentamicinas ir karbenicilinas) ir priešgrybeliniai vaistai (pvz., amfotericinas B).

Susiję tyrimai

Chloridai, natris, bikarbonatai, aldosteronas.

Susijusios būklės/ligos.

Inkstų nepakankamumas, Adisono liga, hipo- ir hiper-aldosteronizmas, cukrinis diabetas, traumos, dehidratacija, vaistų vartojimas, vėmimas, viduriavimas.