Išmatų tyrimai

Bendram, taip vadinamam koprologiniam, išmatų tyrimui specialaus pasiruošimo nereikia. Išmatos imamos į specialų indelį (konteinerį) arba išplautą stiklinį ar plastikinį indelį. Specialų indelį išmatų tyrimui galite įsigyti vaistinėse.

Svarbu, kad išmatų mėginiai būtų paimti iš keleto skirtingų vietų, juose nebūtų šlapimo priemaišų. Ištyrimui paprastai užtenka nedidelio išmatų kiekio (apie 5-15 g.). Išmatų tyrimui netinka išmatos po klizmos procedūrų, žvakučių, laisvinamųjų ir kitų vaistų, turinčių įtakos išmatų formavimuisi, vartojimo.

Jei tyrimas atliekamas dėl kirminų ištyrimo, mėginio paėmimas išlieka toks pats, tačiau išmatose esant išsiskyrusių kirminų, juos reikia pristatyti į laboratoriją kartu su išmatų mėginiu.

Norint ištirti dėl spalinių kirminų kiaušinėlių, mėginį paima slaugytojas ar gydytojas.

Tiriant išmatas dėl slapto kraujavimo paklauskite gydytojo, ar 3 dienas iki tyrimo negalima valgyti mėsos, žuvies, ridikėlių, krienų ir kitų daug geležies turinčių produktų, vartoti geležies, vario turinčius maisto papildus. Tai svarbu, nes laboratorijose atliekamas tyrimas skirtingais metodais (cheminiu ir imunocheminiu). Atliekant cheminiu metodu tyrimui įtakos turi suvalgytas maistas.

PAGRINDINIAI REIKALAVIMAI PACIENTUI, BESIRUOŠIANČIAM IŠMATŲ TYRIMAMS:
  • Išmatos tyrimui renkamos į specialius išmatų surinkimo indelius, kuriuos galite įsigyti vasitinėse. Tyrmui netinka išmatos po klizmos procedūrų, žvakučių, laisvinamųjų ir kitų vaistų, turinčių įtakos išmatų formavimuisi, vartojimo. Taip užtikrinama, kad į surinktas išmatas nepateks kitos medžiagos, kurios gali keisti tyrimo rezultatus. Laboratorijos darbuotojams bus lengviau surinktą mėginį panaudoti tyrimui.
  • Indelyje esančiu šaukšteliu iš 3-4 vietų paimamos išmatos ir įdedamos į plastikinį indelį. Turi būti užtikrinamas reikiamas mėginio kiekis.
  • Ant indelio užklijuojama etikete, kurioje užrašomas vardas, pavardė, mėginio paėmimo data ir laikas. Tiriami tik tinkamai pažymėti mėginiai.
  • Išmatų mėginys parazitų (kirminų, spalinių kiaušinėlių ir kt.) tyrimui į laboratoriją turi būti pristatytas nedelsiant (per 2 valandas). geriausia, kai išmatos dar šiltos. Laiku pristatyto mėginio rezultatai bus tikslesni.
  • Išmatų mėginys koprologiniam ir slapto kraujavimo tyrimams į laboratoriją gali būti pristatytas per 24 valandas. Laiku pristatyto mėginio rezultatai bus tikslesni.
  • 3-4 dienas prieš slapto kraujavimo tyrimą nevalgykite termiškai neapdorotos mėsos, žuvies, vaisių ir daržovių, kurių sudėtyje yra peroksidazės (krienų, žiedinių kopūstų, šparaginių pupelių, obuolių, apelsinų), kelias dienas nenaudokite aspirino, kitų skrandį dirginančių nesteroidinių ir steroidinių priešuždegiminių vaistų, geležies preparatų, negerkite alkoholio. Bus gaunami teisingai neigiami arba teisingai teigiami rezultatai.