Skip to main content
COVID-19 (Koronaviruso) greitasis antigeno testas iš nosiaryklės

COVID-19 (Koronaviruso) greitasis antigeno testas iš nosiaryklės

SARS-CoV-2 virusas sudarytas iš daugelio baltymų – antigenų, kurie gali būti nustatomi paimant užsikrėtusio asmens nosies tepinėlio mėginį. Nustatymo principas – viruso antigenų surišimas su specifiniais antikūnais, kurie pritvirtinami prie testo plokštelės.
Šio testo privalumas – greitis ir kaina. Trūkumas – nepakankamas tikslumas. Todėl dažniausiai SARS-CoV-2 greitasis antigeno tyrimas naudojamas simptominių asmenų diagnostikai ligoninėse, reanimacijose, kai reikalinga skubi koronavirusinės infekcijos diagnostika.

grįžti į sąrašą

13,00 

Aprašymas

Dažniausi koronovirusinės infekcijos požymiai: karščiavimas, kosulys, apsunkintas ir skausmingas kvėpavimas, uoslės ir skonio pojūčių netekimas, viduriavimas. Sunkios infekcijos atveju gali būti plaučių uždegimas, sunkaus laipsnio ūmus kvėpavimo sutrikimas, kraujagyslių sienelių (endotelio) pažeidimai, inkstų nepakankamumas ar net mirtis.

Rekomendacijos koronavirusinės infekcijos prevencijai yra dažnas rankų plovimas, apsauginės veido kaukės dėvėjimas, užsidengimas alkūne ar nosine čiaudint ir kosint, kuo mažiau liesti veidą, ypatingai burnos, nosies, akių sritis, vengti artimo kontakto su užsikrėtusiais asmenimis ar sergančiais peršalimu (kosti, čiaudi, sloguoja).

Tyrimo metodas.  Chromatografinis imunologinis kokybinis testas.

Tiriamasis mėginys: nosies tepinėlis.

Mėginio stabilumas: virusologinėje transportinėje terpėje 2‑8 °C temperatūroje iki 12 valandų.

Norminiai dydžiai. RASTA/NERASTA

RASTA rezultatas parodo, kad mėginyje aptikti SARS-CoV-2 viruso antigenai ir žmogus yra užsikrėtęs virusu.

NERASTA rezultatas parodo, kad mėginyje SARS-CoV-2 viruso antigenai neaptikti ir žmogus neužsikrėtęs virusu arba viruso antigenų kiekiai maži, todėl neaptinkami testo.

Anti-SARS-CoV-2 greitąjį antigeno testą rekomenduojama atlikti:

  • COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomų turintiems asmenims ne vėliau kaip per 5 paras nuo simptomų pradžios,

SVARBU: karščiuojantys ar kitų simptomų turintys asmenys tyrimui privalo kreiptis į mobiliuosius patikros punktus arba karščiavimo klinikas. Medicina practica laboratorijose simptomų turintys asmenys nepriimami.

  • sąlytį su patvirtintu ar įtariamu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju turėjusiems asmenims – ne vėliau kaip per 7 paras po turėto sąlyčio;
  • nejaučiant simptomų ir norint sutrumpinti izoliacijos laiką po aukÅ¡tos rizikos sąlyčio su patvirtintu Covid-19 (koronaviruso infekcijos) atveju. Tyrimas atliekamas po 7 izoliacijos parų.

Gauti tyrimo rezultatai visada turi būti vertinami kartu su kitais paciento klinikiniais duomenimis. Esant neaiškioms, abejotinoms situacijoms, rekomenduojama atlikti daugiau diagnostinių tyrimų ir gautus rezultatus įvertinti kompleksiškai. Svarbiausias COVID-19 infekciją patvirtinantis tyrimas yra viruso RNR nustatymas PGR metodu. https://medicinapractica.lt/produktas/koronaviruso-covid-19-nustatymas-is-nosiarykles-pgr/

SVARBU:

  • Å iuo tyrimu galima aptikti tik dideles viruso koncentracijas mėginyje, todėl besimptomiams pacientams gali bÅ«ti gaunami klaidingai neigiami rezultatai (atsakyms NERASTA). Rekomenduojama atlikti SARS-CoV-2 PGR tyrimą.
  • Neigiamas rezultatas (atsakymas NERASTA) gali bÅ«ti gaunamas jeigu antigeno koncentracija mėginyje yra žemiau nustatymo ribos arba jeigu mėginys buvo netinkamai surinktas arba pacientas nesilaikė rekomendacijų prieÅ¡ seilių mėginio surinkimą . Todėl neigiamas tyrimo (atsakymas NERASTA). rezultatas nepaneigia SARS‑CoV‑2 infekcijos galimybės, ir turėtų bÅ«ti patvirtinamas atliekant molekulinį (PGR) tyrimą, ypač jei pacientas turi simptomų.

Vaikai virusą nešioja trumpiau nei suaugusieji, todėl gali skirtis jautrumas tarp suaugusiųjų ir vaikų mėginių.

Sertifikatų išdavimas

Pacientams, kuriems reikalingas dokumentas, patvirtinantis COVID-19 (koronaviruso) greitojo antigeno testo rezultatą, gali būti išrašomas tyrimo sertifikatas.

Sertifikatas pateikiamas trimis kalbomis: lietuvių, anglų ir rusų.

Pacientai, kaip atsakingi keliautojai, turėtų pasidomėti apie šalies, į kurią planuoja vykti, taikomus reikalavimus COVID-19 tyrimų atlikimui bei sertifikatų išrašymui (ypač – jeigu jie yra specifiniai) bei iš anksto įspėti laboratoriją prieš atliekant tyrimą arba kreiptis į laboratoriją dėl sertifikato papildymo ne vėliau nei per 24 val. nuo jo gavimo.

Norėdami užsiregistruoti tyrimui kreipkitės į artimiausią mūsų laboratoriją https://medicinapractica.lt/kontaktai/