Data: 2023-12-19

Kai pritrūksta gyvenimo džiaugsmo ir energijos kasdieniams darbams, neguoskite savęs, kad seniai atostogavote ar mažai matote saulės, nes problema gali tik gilėti. Geriau profilaktiškai išsitirkite, ir išsiaiškinkite, ar nesutriko sveikata, ar organizmui pakanka vitaminų bei mineralų.  Naujųjų metų pradžia – pats laikas!

Žmogus dažnai net neįsivaizduoja, kaip gerai jis galėtų jaustis, nes tiesiog įpranta prie energijos stygiaus. Tai panašu į nuolatinį sėdėjimą neišvėdintame kambaryje prie dirbtinės šviesos.

Jei laiku imsitės reikiamų priemonių, gera savijauta sugrįš. Čia gali padėti speciali ištyrimo programa – vieną kartą paėmus kraujo atliekama 11 svarbių laboratorinių tyrimų, kurie leidžia įvertinti dažniausias savijautos pablogėjimo priežastis.

Kas sukelia „pragarėlį“

Kai vis dažniau pradeda svaigti galva, pablogėja atmintis ir bjūra nuotaika, sunkiau būna susikaupti darbe ar sutrinka miegas, bandome save raminti, kad pailsėsime ir bloga būsena išgaruos. Neapgaudinėkime savęs ir nenurašykime blogų pojūčių tik didžiuliam šiuolaikinio gyvenimo tempui.

Savijauta dažniausiai pablogėja dėl įvairių organizmo funkcijų sutrikimų. O jiems atsirasti gali pakakti vos vieno veiksnio. Štai vitaminas D reguliuoja daugelį ląstelių funkcijų, turi įvairių savybių, palaikančių imunitetą, smegenų veiklą, raumenų funkciją, dalyvauja gliukozės ir riebalų apykaitoje, serotonino sintezėje ir kt. Tačiau ypač žiemą jo dažnai mums nepakanka. Vitamino D stoka gali sukelti nuotaikos svyravimus, nuovargį, net depresiją ir kt.

Kai organizmui stinga geležies, žmogui būna silpna, norisi dažniau pagulėti, pablogėja atmintis, slenka plaukai ir kt. O kaip kitaip gali būti, jei silpstantis kraujas vis mažiau gali pernešti organams gyvybiškai svarbaus deguonies. Įdomiausia, kad prie geležies stokos mažakraujystės ilgą laiką organizmas sugeba prisitaikyti. Dirbti dar įstengiama turint tik trečdalį reikiamos kokybės kraujo, bet stipresnis fizinis krūvis išveda iš pusiausvyros, sutrinka širdies ritmas, endokrininių liaukų veikla, virškinimas, nervų sistema.

Dėl magnio stygiaus gali skaudėti galvą, kankinti nuovargis, apimti silpnumas, išsivystyti nemiga, atsirasti raumenų mėšlungis ir kt. O koks „pragarėlis“ vyksta, kai sutrinka organizmo sargo –skydliaukės hormonų gamyba!

Ką gali pasakyti „Geros savijautos ištyrimo“ programa

Programa, atliekama „Medicina Practica“ laboratorijų tinkle, apima pačius svarbiausius gerą savijautą atspindinčius tyrimus. Visi jie turi būti vertinami kompleksiškai, nors atskiri tyrimai dažniausia yra skirti konkrečiam tikslui.

  1. Bendrasis kraujo tyrimas (BKT) – atskaitos taškas įvertinant sveikatos pokyčius. Jis parodo leukocitus, hemoglobiną, eritrocitus, trombocitus, limfocitus ir kt. Jų pokyčiai įspėja apie įvairias infekcijas, uždegimus, mažakraujystę, mineralų ar vitaminų stoką, kraujavimų bei trombozių riziką.
  2. Tireotropinio hormono (TTH) tyrimas skirtas įvertinti skydliaukės hormonų gamybą. Kai ji sutrinka, greitai pavargstama, blogėja atmintis, būna nuolat šalta arba užlieja karščio bangos, kamuoja nerimas ar net depresija, slopsta seksualumas, vysta grožis ir kt.
  3.  Feritino tyrimas padeda anksti pastebėti geležies stokos anemijos grėsmę. Trūkstant geležies jaučiamas nuovargis, silpnumas, mieguistumas, širdies plakimas, trūksta oro fizinio krūvio metu, skauda galvą, sumažėja dėmesio koncentracija.
  4. Gliukozės tyrimas – energijos šaltinio rodiklis, perspėja dėl cukrinio diabeto.
  5. Glomerulų filtracijos greitis eGFR (CKD-EPI) yra skirtas inkstų funkcijai įvertinti.
  6. Kreatinino tyrimas leidžia įvertinti inkstų filtracinę funkciją, kuriai sutrikus organizme kaupiasi nuodingos medžiagos.
  7. Bendras baltymo tyrimas padeda įvertinti bendrą organizmo, mitybos būklę, patinimus. Baltymai kraujyje atlieka detoksikacijos, transportavimo ir imuninę funkcijas.
  8. Alaninaminotransferazės (ALAT, GPT) tyrimas – šio fermento padidėjęs aktyvumas dažniausiai vertinamas kaip kepenų pažeidimas, o taip pat – širdies patologija.
  9. Aspartataminotransferazės (GOT, ASAT) tyrimas – šio fermento padidėjęs aktyvumas vertinamas kaip kepenų ar širdies pažeidimas.
  10. Magnio tyrimas labai svarbus diagnozuojant širdies ir kraujagyslių ligas, ypač kai yra širdies aritmijos, pokyčiai elektrokardiogramoje. Magnio stygius gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.
  11. Vitamino D tyrimas – imuninės sistemos atspindys. Vitaminas D svarbus daugeliui organizme vykstančių procesų, kaulų būklei, gliukozės ir riebalų apykaitai, estrogenų sintezei ir kt. Kai trūksta šio saulės vitamino, net ir jauniems žmonėms gali keistis kaulų struktūra, mažėti raumenų jėga, didėti cukrinio diabeto, aukšto arterinio kraujospūdžio ir nutukimo pavojus, kisti kiaušidžių veikla, silpti imunitetas ir kt.

Ši programa yra tinkama tirtis ir tuomet, jei net ir nejaučiame jokių ligos simptomų. Kai kurie susirgimai vystosi tyliai, ilgą laiką nesukelia jokio diskomforto, negalavimų, žmogus gali jaustis visiškai sveikas, o tyrimų rezultatuose jau stebėsime tendencingus pakitimus.

Ypač verta išsitirti darbingo amžiaus žmonėms. Labai tinkamas metas pasinaudoti šia programa –žiemos periodas, kuomet mažai būname lauke, dienos trumpesnės.

Kaip įvertinti rodiklius

Jeigu visi rezultatai geri, tikėtina, kad nuovargio simptomų priežastis yra ne organinės kilmės. Galbūt tokiu atveju blogai jaučiamasi dėl emocinės būsenos, patiriamo streso, didelio kasdienių darbų tempo ir pan.

Jei rodikliai pablogėjo, būtinai tartis su savo šeimos gydytoju. Tuomet jis galės pasakyti, ką daryti toliau. Jei pakitimai nebus labai reikšmingi, gydytojas patars tik koreguoti savo mitybą, poilsio režimą, paskirs vitaminų ar papildų. Nustačius reikšmingų pakitimų prireiks siuntimo konsultacijai pas atitinkamus specialistus, o tuomet laiku, kol liga neįsibėgėjo, bus paskirtas reikiamas gydymas.

Atverkime langą – įleiskime oro ir saulės. Naujaisiais metais būkime kuo sveikesni!

„Medicina practica“ laboratorijose pagal „Geros savijautos ištyrimo“ programą galima išsitirti daug pigiau iki 2024 m. sausio 31 d. Suspėkite dovanoti šios akcijos kuponą ir savo artimam žmogui!

Geros savijautos ištyrimo programa

Kitos aktualijos