Kai anemija artėja keturmyliais žingsniais
Jaučiatės kaip išsunkta citrina ir viskas dirgina? Susirūpinkite, ar jūsų gyvybinių jėgų kaip kilpa neveržia anemija (mažakraujystė). Deja, ji ilgai neišsiduoda – apie dar tik artėjančią anemiją įspėja tik specialūs kraujo tyrimai.
Nusiraminote atlikę bendrąjį kraujo tyrimą? Tačiau jis anemiją leidžia įtarti tik tuomet, kai sekindama organizmą liga atsiskleidžia visa savo jėga. Įsidėmėkite: anksti stabdyti geležies stokos mažakraujystę padeda feritino tyrimas, o B12 bei folio rūgšties stokos anemiją – homocisteino tyrimas.
Dažniausiai užklumpa geležies stokos anemija. Pirmieji jos etapai – geležies atsargų sumažėjimas ir slaptas jos trūkumas. Tuomet žmogus vakarop tampa dirglesnis, mieguistesnis, jaučia bendrą kūno silpnumą. Nesigydant ryškėja anemijos simptomai: blyški oda, įtrūkę lūpų kampučiai, trapūs nagai, slenkantys plaukai ir kt. Ligoniui sutrinka skonis, pradeda erzinti įprasti kvapai, vargina galvos skausmas.
Vėliau simptomai dar labiau pagilėja, oda tampa gležna, tarsi persišviečianti. Vyresnio amžiaus žmonėms mažakraujystė gali paskatinti galvos svaigulį, triukšmą ausyse, pasilenkus gali trūkti oro ir kt. Ligonį apima apatija ir nyksta gyvenimo spalvos.
Jeigu anemija negydoma, išauga labai pavojingų komplikacijų rizika. Pilnai mažakraujystės diagnostikai geriausia iškart atlikti kompleksinį – feritino, bendrąjį kraujo, geležies kiekio kraujyje – tyrimą.
Kraujas silpsta ir dėl vitamino B12 ar folio rūgšties deficito. Tačiau geležies trūkumo požymiai išryškėja po 3–6 mėn., o vitamino B12 stygiaus simptomai gali pasireikšti ir tik po kelerių metų. Sergant šia anemija gali išsivystyti depresija, ūmi psichozė, demencija, impotencija, visiškai sutrikti eisena, tirpti galūnės ir kt.